Prezidenti ČR a SR si na Vítkově připomněli 100. výročí státu

28.10.2018 12:26

Čeští a slovenští politici, včetně prezidentů a premiérů obou zemí, zástupci armády a veteráni si dnes u Národního památníku v Praze na Vítkově připomněli 100. výročí vzniku samostatného Československa. Po společném příchodu hlavy českého státu Miloše Zemana a slovenského prezidenta Andreje Kisky zazněly česká a slovenská hymna. Politici pak za deštivého a chladného počasí k památníku položili věnce.

Prezidenti ČR a SR si na Vítkově připomněli 100. výročí státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Slovenska Andrej Kiska
reklama

Pietní akt zahájil jako obvykle chorál Ktož sú boží bojovníci, za jehož zvuku vojáci přinesli historické armádní prapory. Nastoupené vojenské jednotky nejprve pozdravily ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) a náčelníka generálního štábu české armády Aleše Opatu. Po nich prošli před vojáky prezidenti Česka a Slovenska.

Prezidenti spolu s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) a slovenským premiérem Peterem Pellegrinim, čelními představiteli českého a slovenského Parlamentu, armády či církví a veterány položili věnce k hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově. Minutou ticha pak uctili památku všech vojáků padlých v boji za svobodu a nezávislost. Vojáci vystřelili za zvuku trubky několik čestných salv.

Akci provázela silná bezpečnostní opatření. Novináři procházeli před zahájením piety bezpečnostním rámem a byly prověřovány jejich tašky a batohy. Během piety také letos doprovázelo politiky více bodyguardů než obvykle, řekl České televizi bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Podle něj to bylo mimo jiné kvůli deštivému počasí, kdy členové ochranné služby museli držet nad účastníky akce deštníky.

Český prezident dnes při příležitosti státního svátku ještě jmenuje nové generály a udělí státní vyznamenání. Slovenský prezident Kiska zahájil svůj dnešní program již ráno v Bratislavě položením věnců k soše spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika. Pieta na Vítkově pak zahájila Kiskův program v Česku. Položí ještě mimo jiné věnec ke hrobu Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech a zúčastní se večerního udílení vyznamenání na Pražském hradě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…