Při Babišově elektronické evidenci prý hrozí úniky dat. Systém má používat zastaralé šifrování, které dnes už prolomí kdekdo

20.12.2015 7:41

Elektronická evidence tržeb bude používat zastaralý systém, který má několik bezpečnostních děr, a tak konkurenční firmy by si mohly krást data o obchodech a zneužívat je ve svůj prospěch. S odvoláním na sdružení KohoVolit.eu na to upozornil Český rozhlas.

Při Babišově elektronické evidenci prý hrozí úniky dat. Systém má používat zastaralé šifrování, které dnes už prolomí kdekdo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestní akce proti zavedení elektronické evidence tržeb. Mezi proslovy hrála skupina Turbo
reklama

Celý systém má zjednodušeně fungovat tak, že pokaždé, když obchodník prodává zboží, odešle nejdřív finanční správě po internetu informaci o transakci. Správa vystaví unikátní kód a pošle ho zpět. Zákazník pak dostane papírovou účtenku i s tímto kódem.

Celá komunikace by měla být zašifrovaná. Systém pro zabezpečení dat by podle studie společnosti BDO měl používat takzvaný šifrovací protokol SSL3. Vývojář společnosti GoodData David Doležal ale tvrdí, že dané zabezpečení je zastaralé a jde snadno prolomit.

Celý text je ZDE

„Třeba Chrome, tedy hojně používaný prohlížeč, tuším, se už dnes vůbec na server, který oznámí, že umí jen SSL3, nepřipojí. Bude to brát jako nebezpečné spojení,“ vysvětlil.

Odborník na zabezpečení komunikace Marcel Šulek navíc tvrdí, že například následný pohyb dat mezi počítači finanční správy už nebude kódovaný vůbec.

„Ve chvíli, kdy EET servery budou rozmístěny po republice, což pravděpodobně z důvodu zálohování budou, tak mezi nimi už mají data putovat v nezašifrované poloze. Pro potenciálního útočníka to tak znamená, že pouze musí najít příslušný kabel, po kterém data jdou, a může je odposlouchávat,“ upozornil.

Michal Žůrovec z tiskového odboru Ministerstva financí tvrdí, že se jedná pouze o studii a všechny problémy bude resort řešit, až pokud zákon začne skutečně platit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…