Přibylo žen v komunální politice. Na 27 procent, uvedlo Fórum 50%

12.10.2014 14:26

Zastoupení žen v komunální politice po víkendových volbách mírně vzrostlo z 26 na 27 procent. Šanci stát se primátorkou mají dvě ženy. Z 37 žen kandidujících do Senátu jich do druhého kola voleb postoupilo osm. Vyplývá to z analýzy neziskové organizace Fórum 50%, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

Přibylo žen v komunální politice. Na 27 procent, uvedlo Fórum 50%
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr pražské kandidátky Adriana Krnáčová

Komunální politika je jediná, kde zastoupení žen od roku 1994 soustavně pomalu stoupá, uvedla dnes ředitelka Fóra 50% Jana Smiggels Kavková. "Ačkoli nás tento vývoj těší, výsledky stále nejsou nijak oslnivé. Ani na úrovni obcí zastoupení žen ještě nepřesáhlo takzvanou kritickou hranici 30 procent, kterou je nutné překročit, aby ženy začaly být v politice více vidět a slyšet," dodala.

Pokud by se podle Kavkové zastoupení žen v obecních zastupitelstvech dále zvyšovalo tímto tempem, s muži by se vyvážilo poprvé v roce 2038. Před volbami Fórum 50% upozorňovalo, že v nich letos kandiduje dosud nejvyšší podíl žen, skoro třetina.

Ze statutárních měst má po volbách nejvyšší zastoupení žen Havířov, více než 37 procent. Třicetiprocentní hranici se podařilo překročit také v Liberci. Nejméně žen bylo naopak zvoleno v Českých Budějovicích, necelých 16 procent. Šanci stát se primátorkou mají jedničky kandidátek ANO v Praze Adriana Krnáčová a v Děčíně Marie Blažková, jejichž strana komunální volby v těchto městech vyhrála.

Z 27 volebních obvodů, v nichž se o víkendu hlasovalo, postoupily ženské kandidátky do finálového souboje v osmi. Dosud v této třetině horní komory bylo pět senátorek. Po letošních volbách mohou mít senátorku v Lounech, Praze 9, Kladně, Kolíně, ve Žďáru nad Sázavou, v Přerově, Olomouci a ve Zlíně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kauzy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb promluvila těžká váha: Vím, kdo a proč to udělal!

16:45 Do kauzy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb promluvila těžká váha: Vím, kdo a proč to udělal!

Do kauzy hackerských útoků na centrálu Demokratické strany a údajného zasahování do prezidentských v…