O rok dřív úřady vyplácely 10.100 odměn a na konci roku 2012 kolem 9300 odměn. Zhruba polovinu pěstounů tvoří prarodiče, 16 procent jiní příbuzní a třetinu cizí lidé. Pěstounská péče na přechodnou dobu tvoří zatím malou část. V Česku se zavedla od roku 2006. Využívala se ale velmi málo. V roce 2011 se do ní dostalo jen šest dětí. Systém změnila od roku 2013 novela o ochraně dětí. Upřednostnila péči v rodině před ústavem. Upravily se i odměny.
Při dlouhodobé péči o jedno dítě člověk dostává měsíčně odměnu 8000 korun
"Novela podpořila krátkodobou, profesionální péči. Nepodpořila dlouhodobou péči. Stát spoléhá na to, že je tady spousta lidí sociálně zaměřených, kteří si mohou dovolit a chtějí dělat charitu. Protože dlouhodobá pěstounská péče s příspěvkem, který je, je charita. To není zaměstnání. Vytrhneme státu přitom trn z paty," stěžovala si před nedávnem poslancům sociálního výboru dlouhodobá pěstounka Hana Bojková.
Při dlouhodobé péči o jedno dítě člověk dostává měsíčně odměnu 8000 korun, za dvě děti 12.000 a za tři a více dětí či za postižené dítě 20.000 korun. Částku 20.000 korun pobírá i přechodný pěstoun. Dostává ji také tehdy, pokud se zrovna o žádné dítě nestará. Když pečuje o dítě s handicapem, činí suma 24.000 korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp