Přidá se zdravotníkům a sociálním pracovníkům. Učitelé dostanou méně, než se čekalo

21.12.2020 20:11

Platy zdravotníků a pracovníků v sociálních službách se zvýší o deset procent. Učitelé si polepší pouze o čtyři procenta, původně se počítalo s růstem o devět procent, vyplývá to z nového návrhu vládního nařízení, informuje Aktuálně.cz.

Přidá se zdravotníkům a sociálním pracovníkům. Učitelé dostanou méně, než se čekalo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
reklama

„O deset procent by měl růst tarif lékařům, sestrám, hygienikům i ostatním pracovníkům ve zdravotnictví. Stejně by se měl zvednout i v sociálních službách. Pracovníci v sociálních službách, sociální pracovníci a další zaměstnanci v sociálních službách si platově polepší o celých deset procent! O deset procent se zvýší platy také všem zdravotníkům,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Chystané navýšení platů učitelů o devět procent v září po vyjednávání o podobě rozpočtu oznámili ministr školství Robert Plaga a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). Podle  Plagy se má o devět procent zvýšit suma na platy. Tarify se zvednou o čtyři procenta a zbytek peněz učitelé dostanou v odměnách. Víc by mělo být na osobní příplatky.

Ministr uvedl, že „nadtarify“ se zvednou v mateřské škole z 1 000 na 1 500 korun a na základní a střední škole z 1 500 na 3 000 korun.

O 26 procent by se měly zvýšit dětské příspěvky. Dostávat by je měly nově rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima. Podle ministryně Maláčové tak dávku bude pobírat asi 490 000 dětí. Nyní ji má zhruba 240 000 dětí. Aby změna začala platit, musí ji ještě schválit Parlament a podepsat prezident. Počítá se nejspíš s navýšením od dubna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…