Přihlásit se k Romům přináší výhody, nabádá před sčítáním lidu vládní zmocněnkyně Válková

11.02.2021 18:37

Romové by se neměli bát poukázat na svoji národnost v blížícím se sčítání lidu. Pokud ze sčítání vyplyne, že je více lidí romské národnosti, než bylo před lety, čeká na romskou menšinu spousta výhod. „Máte tedy nárok mít zastoupení svého zmocněnce. Být přítomni ve samosprávách. Dostávat přímo dotační prostředky,“ pověděla zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. „Přihlásit se k romské národnosti je důležité proto, že tu léta nefunguje integrace romské menšiny,“ myslí si Štefan Oláh z rady vlády.

Přihlásit se k Romům přináší výhody, nabádá před sčítáním lidu vládní zmocněnkyně Válková
Foto: Vít Hassan
Popisek: Pochod romské hrdosti Roma Pride 2018
reklama

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla do voleb?

85%
9%
hlasovalo: 25150 lidí

Server zabývající se romskou problematikou Romea.cz zveřejnil sérii článků o plánovaném sčítání lidu. To má odstartovat o půlnoci z 26. na 27. března 2021 na internetových stránkách www.scitani.cz. Server zveřejnil rozhovor s předsedou Českého statistického úřadu Markem Rojíčkem. Pořad moderoval Richard Samko. Sčítání bude kromě internetu k dispozici i na mobilních aplikacích a k registraci postačí pouze datum narození a číslo občanského dokladu či pasu.

Samko zdůraznil, že by se lidé měli přihlásit ke své národnosti, náboženskému vyznání či rodnému jazyku. Většina lidí to prý vyplní, avšak jedná se o subjektivní ukazatel, a tak není jasné, zda to odpovídá reálnému stavu. „Je to určitě zajímavý a užitečný ukazatel, abychom věděli národnostní složení populace, společnost se mění,“ pověděl Rojíček. „Má to i vliv na práva národnostních menšin, na informaci, která slouží potom státu k tomu, aby mohl ošetřit práva národnostních menšin,“ dodal. Potvrdil též, že čím více lidí se přihlásí k určité menšině, tím větší práva mají ve většinové společnosti. Ubezpečil též posluchače, že údaje jsou anonymní a nemají důvod se jakkoliv obávat.

Dále Rojíček pověděl, že bude rád, pokud lidé budou vyplňovat svoji národnost, jelikož čím méně by se vyplňovala, tím méně by byla relevantní. „Pokud jste zmínil tu romskou národnost, tak právě těch vyplněných údajů, kdy se lidé hlásí k romské národnosti, bylo relativně málo asi k lidem, které bychom soudili, že mohou být romské národnosti. Těch údajů bylo v součtu čistě romská plus těch kombinací asi třináct tisíc. Můžeme si myslet, že těch lidí pravděpodobně žije víc, ale spousta lidí z nich se hlásí k jiné národnosti než k romské,“ vysvětlil šéf ČSÚ.

Celý článek ZDE:

Anketa

Jste pro návrat dětí do škol za podmínek, které určila vláda?

77%
23%
hlasovalo: 5797 lidí

Následoval rozhovor se zmocněnkyní pro lidská práva Helenou Válkovou. „Podle Listiny základních práv a svobod při sčítání máte vlastně tři možnosti. První neuvést žádnou národnost, je to mimochodem důvěrný údaj, který se nikde neuvádí, nemusíte mít strach, to říkám všem. Druhá možnost je uvést jenom českou. Třetí možnost je uvést třeba romskou. Pak je ještě čtvrtá, takže čtyři, já jsem udělala chybu, je uvést českou a romskou.

Ale vy budete potom podle té specifické a budou tam údaje, které budou svědčit o tom, že vás je výrazně více, než bylo před deseti lety, a že máte tedy nárok mít zastoupení svého zmocněnce. Být přítomni ve samosprávách. Dostávat přímo dotační prostředky. Pokud tam jenom všichni nevyplní nic, je to jejich volba. Nebo když tam vyplní jenom českou národnost, že se bojí tam napsat romská, je to jejich volba a toto ještě chci zdůraznit dopisem, kterým se obrátím na všechny zástupce národnostních menšin a tyhle čtyři možnosti jim řekneme bez jakýchkoliv konsekvencí, nesmějí být znevýhodněni,“ pověděla Válková.

Romea též poukazuje na rozdíl mezi státní a národnostní příslušností. „Státní příslušnost znamená příslušnost člověka k určitému státu. Státní příslušnost také zaručuje plné využívání výhod státního občanství. Rozdílem mezi státní příslušností a národností je to, že národnost si člověk může zvolit sám, na rozdíl od státní příslušnosti, která je dána státem, v němž má člověk občanství. Příkladem je, že se občan může přihlásit k romské národnosti, ale státní příslušnost má třeba Česká republika. Státní příslušnost je tedy dána, národnost je volitelná a vychází třeba i z osobních pocitů,“ poukazují ve vysvětlení.

K důležitosti přihlášení se k romské příslušnosti ve sčítání lidu se vyjádřil i Štefan Oláh, občanský člen rady vlády pro záležitosti romské menšiny. „Přihlásit se k romské národnosti je důležité proto, že tu léta nefunguje integrace romské menšiny. Návrhy strategií jsou zpracovávány podle odhadů počtu Romů žijících na území ČR. Není tak možné určit, kolik zde žije Romů, a finance určené na integraci Romů přicházejí vniveč,“ řekl Oláh.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…