Přijdou další obžaloby, ujistil v televizi žalobce Ištvan

16.06.2013 19:08

Současný šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda se v sobotu přiznal k nelegálnímu sledování manželky premiéra Petra Nečase (ODS), které si objednala premiérova spolupracovnice Jana Nagyová. Jeho přiznání by mohlo urychlit obžalobu dalších lidí. Uvedl to olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan v pořadu České televize.

Přijdou další obžaloby, ujistil v televizi žalobce Ištvan
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci

"Nicméně ani takové doznání nezbavuje orgány činné v trestním řízení, aby pečlivě prověřily, zda skutečně k tomu takto došlo. Aby se případně vypořádaly s obhajobou všech obviněných," uvedl Ištvan v Otázkách Václava Moravce na ČT.

Kromě Kovandy byli v případu zneužití Vojenského zpravodajství zadržení bývalíýšéf rozvědky Ondrej Páleník, zpravodajec Jan Pohůnek a Jana Nagyová, na jejíž popud celé sledování proběhlo. Olomoucké státní zastupitelství má podle Ištvana řadu důkazů, které poukazují na to, že ke zneužití rozvědky opravdu došlo. Nyní bude jeho úřad postupovat tak, aby došlo k co nejrychlejší obžalobě zadržených.

Okresní soud v Ostravě poslal do vazby všechny obviněné kromě Kovandy, který se přiznal. Policie při čtvrteční protikorupční akci zadržela i další lidi, mezi nimi i bývalé poslance ODS, kteří čelí obvinění z úplatkářství.

OutStreamVideoPlayer

Možné spojení s lobbisty

Jak připomíná server Lidovky.cz, Ištvan upozornil, že kriminalisté mohou otevřít již uzavřené případy z minulosti. "Jakákoliv kauza, která nebyla vyšetřena tak, jak se skutek stal, může být znovu vyšetřena. I kauzy, které byly dříve uzavřeny," dodal Ištvan. Podle něj se kriminalisté řídí tím, že je možné se k některým kauzám "na základě dalších důkazů" vrátit.

To se týká lobbistů Romana Janouška a Iva Rittiga, kteří zatím nebyli obviněni, ačkoli policie prohledávala také jejich domovy a kanceláře. "Ve věci je od samého začátku vedeno jedno řízení, protože jednotlivé skutky jsou spojeny jednotlivými osobami," citují Ištvana Lidovky.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aha! Soukup pátral, komu patří nový „nezávislý“ deník. A pak už jen nevěřícně zíral

16:04 Aha! Soukup pátral, komu patří nový „nezávislý“ deník. A pak už jen nevěřícně zíral

Jaromír Soukup se včera ve svém pořadu Moje zprávy, odvysílaném na TV Barrandov, věnoval ministru za…