Přijdou do Sněmovny a pak... Jiří Čunek besedoval na Valašsku. A místním otevřeně řekl, co se děje v Parlamentu

14. 9. 2018 17:17

REPORTÁŽ „Vřískají na sebe od pultu!“, „Přijdou do Sněmovny, rok se z toho léčí, pak nějak spolupracují, většinou odtažitě. A rok před dalšími volbami se začnou řezat.“ V Poslanecké sněmovně je to jen hra. To Senát je lepší, i když: „My chlapi v Senátu říkáme, že pro ženy by to mělo být do čtyřiceti let a pro muže od čtyřiceti let. Ale to se nám nepodaří prosadit.“ Senátor a hejtman Zlínského kraje popisoval na besedě v Bystřici pod Hostýnem, kde byl hostem senátorky Šárky Jelínkové, jak to chodí v politice. Konstatoval i to, že by podle něj měl být každý hejtman i senátorem, protože by dobře využil zkušeností. Řeč přišla i na jeho Valašsko.

Přijdou do Sněmovny a pak... Jiří Čunek besedoval na Valašsku. A místním otevřeně řekl, co se děje v Parlamentu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Jiří Čunek

Potlesk sklidil Jiří Čunek hned při příchodu. Besedu uvedla senátorka Šárka Jelínková, která z Bystřice pod Hostýnem pochází, a první její dotaz směřoval na vývoj ve fungování Senátu. Jiří Čunek je senátorem 12 let. „Senát má zajímavou atmosféru, to už Šárka také zjistila. Je ale lépe, když člověk zná i jiné prostředí, aby mohl srovnávat. Když jsem byl ministrem, sedával jsem v Poslanecké sněmovně. Tam je to tak, že ti lidé, zvlášť když se blíží volby, neustále mezi sebou bojují,“ zmínil Čunek. „Daleko jednodušší je nadávat a něco kritizovat než něco dokázat. Všimněte si, že před volbami padají všeobecné sliby, ale většinou se strany vyžívají v tom, že slibují obecně lepší zítřky a zároveň kritizují vše, co bylo. Tím se nastaví atmosféra. Ti lidé se dostanou do Sněmovny, a předtím si okopou kotníky, jsou zatrpklí, naštvaní, pak se z toho chvíli léčí a zjistí, že je všechno hra. Vřískají na sebe od pultu, ne věcně, ale někdy i úplně nesmyslně a nejde o věc.“ Čunek popisoval, že právě tohle zažíval ve Sněmovně. Přitom někteří poslanci se chovají jinak, když hovoří před kamerami, a jinak v běžné konverzaci. „Přijdou do Sněmovny, rok se z toho léčí, pak nějak spolupracují, většinou odtažitě. A rok před dalšími volbami se začnou řezat.“

Výhodou Senátu je podle něj to, že každý senátor má svůj obvod, takže se politici vlastně v bitvě o senátní post nepotkávají. Lidé přijdou do celostátní politiky a nemají vůči sobě žádnou agresi. „Už ta tvorba v sobě nese něco pozitivního. Lidé nejsou na sebe naštvaní a jsou ochotní komunikovat,“ vysvětlil. Právě tohle pak vytváří dobré vztahy v Senátu. I když jednu výhradu by měl: „My chlapi v Senátu říkáme, že pro ženy by to mělo být do čtyřiceti let a pro muže od čtyřiceti let. Ale to se nám nepodaří prosadit,“ posteskl si se smíchem Čunek.

Fotogalerie: - O hájení zájmů Česka

Projednávání víceletého finančního rámce EU. Debat...
Projednávání víceletého finančního rámce EU. Debat...
Projednávání víceletého finančního rámce EU. Debat...
Projednávání víceletého finančního rámce EU. Debat...
Projednávání víceletého finančního rámce EU. Debat...
Projednávání víceletého finančního rámce EU. Debat...

Problematika je společná, ať Senát tvoří hejtmani

Senátorka Jelínková se pak ptala na to, jak se slučují jednotlivé pozice v politice. „Hejtman v drtivé většině vůbec nezasahuje do tvorby zákonů, což je podstata práce senátorů a poslanců. Kraj má ale zákonodárnou iniciativu, takže i hejtman může vyvinout iniciativu, udělat to, že se dohodne s odborníky, řekne, že dává změnu zákona a krajské zastupitelstvo odsouhlasí, že to pošlou vládě, aby změnu zákona udělala,“ popisoval Čunek. „Byl jsem starostou, pak senátorem; myslím, že tak třetina senátorů jsou i starosty, pak jsem byl ve vládě, přestal jsem být starostou, senátorem jsem zůstal. Mám velkou zkušenost,“ dodal s tím, že se vše prolíná, a když se člověk delší dobu zabývá nějakou prací, pak ví, jak si s čím poradit. „U senátora a hejtmana se prolínají činnosti. Dokonce zcela vážně říkám, a abstrahuji od toho, že bych to měl být já… Senáty jsou ve světě tvořeny různým způsobem, někde jsou dokonce lidi nominováni z titulu jiné funkce. Dokážu si představit, že by hejtman měl být i senátorem,“ popisoval Čunek s tím, že hejtmani znají dopady špatných zákonů.

„Valašsko je silně nakažlivé“

Anketa

Chcete, aby Česko dočasně přijalo 50 dětí ze Sýrie, jak navrhuje europoslankyně Šojdrová?

5%
95%
hlasovalo: 14117 lidí
Řeč byla také o potenciálu využití významného poutního místa v Bystřici pod Hostýnem. Senátorka Jelínková se ptala Čunka také na to, jaký má k tomuto místu vztah. „Tak za prvé, miluju Šárku Jelínkovou,“ reagoval Čunek s úsměvem a pak pro jistotu ujistil, že platonicky. Pak už vážně sdělil, že silné národy vždycky dokázaly ovlivňovat ty ostatní. Na příkladu toho, jak dopadl zparchantělý Řím, ocenil Valašsko. „Valašsko je silně nakažlivé. V celé České republice všichni vědí, kdo jsou Valaši. My třeba víme jen díky knížkám, kdo jsou Chodové. Ale víte o těch ostatních? Nevíte, protože se jako by vytrácí jejich kultura a tradice. Rozdíly mezi Valašskem a Slováckem, protože to jsou v našem kraji silné regiony, jistě jsou. Lidé si rádi uchovávají písničky, folklór, kulturu, samozřejmě je to vázáno na víru. To je nakažlivé tak, že by všichni chtěli býti Valachy. To myslím naprosto vážně,“ popisoval Čunek s tím, že i Frenštát chce být Valašsko. Právě Valaši se totiž nemají za co stydět a místní kultura Valachy stále baví a mají k historii vztah. Zároveň ujistil, že mu jde o celou republiku. „Já mám před volbami každý den.“ Připomenul, že sv. Hostýn je nejnavštěvovanější poutní místo v republice a že celosvětově se zvyšuje turistický ruch, což se týká právě poutníků.

Co se týká zdravotnictví v kraji, zmínil, že se splácejí dluhy. „Jsem dost naštvaný na politiku. Když jsem přišel na kraj, najednou zjistíte, že stačí být jen poctivý a práce se začne dělat daleko lépe. Peníze se tzv. kotí. (valašský výraz, používáno ve smyslu přibývají či množí se; pozn. redakce) Vyměnil jsem lidi, změnil strukturu řízení nemocnic. Najednou budeme mít v nemocnicích zisk sto padesát nebo dvě stě milionů, ale za deset let zpátky mí předchůdci vyrobili ztrátu miliardy korun. Jak pak můžete opravovat baráky, kupovat přístroje? Nakonec kraj, protože to nedokázal řídit, nasypal 600 milionů korun do nemocnic, aby ztrátu snížil. Ale pořád to tam je. Ztráty jsme umazali, máme plán, že to vyrovnáme. Je to jen o tom dělat věci poctivě,“ popisoval Čunek.

Senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a senátorka Šárka Jelínková na besedě v Bystřici pod Hostýnem. Foto: Daniela Černá

Hned ze začátku senátorka Šárka Jelínková ještě před příchodem hosta ujistila, že se ve Zlínském kraji nebudou žádné nemocnice rušit; naopak, krajským nemocnicím poté, co se dostala do vedení kraje KDU-ČSL, se velmi dobře daří. „Nemocnice jsou všechny v plusu,“ vysvětlila s tím, že jsou realizovány společné nákupy například léků. Jelínková informovala také o dotacích i o tom, že se mimo jiné podařilo získat peníze na opravu jednoho ze zastavení křížové cesty na Hostýně.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok. Sbírka na klinikářku, exekutor jí za „camping“ vyměřil skoro půl milionu. I vy můžete přispět

20:52 Šok. Sbírka na klinikářku, exekutor jí za „camping“ vyměřil skoro půl milionu. I vy můžete přispět

Exekutor Ivo Luhan poslal občanským zástupcům Autonomního sociálního centra Klinika účet za to, že n…