Přijeli premiéři, spustily sirény. „Nikdo se nezalekl,“ tvrdí Zelenský

17.6.2022 7:40 dop.

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident, popsal svůj dojem z návštěvy Emmanuela Macron, Olafa Scholze, Maria Draghiho a Klause Iohannise v Kyjevě. Prozradil, co všechno mu tito politici přislíbili a ocenil, že pochopili několik věcí. Pochopili, jak by mohla probíhat jednání o míru a proč zatím neprobíhají.

Přijeli premiéři, spustily sirény. „Nikdo se nezalekl,“ tvrdí Zelenský
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Anketa

Máte důvěru ve Víta Rakušana? (Ptáme se od 16.6.2022)

1%
98%
hlasovalo: 31101 lidí
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil svým spoluobčanům i světu, že jeho země udělala velký krok k členství v EU a k tomu, aby velké státy EU - Francie, Německo a Itálie - jasně prohlásily, že míru ve válce může být dosaženo jen a pouze za účasti Ukrajiny a nikoli bez ní. Jinými slovy, Ukrajina nemůže být dotlačena do takové podoby míru, se kterou by nesouhlasila.

„Pro mě bylo důležité slyšet od vůdců další zásadní věc – shodují se, že konec války a mír pro Ukrajinu musí být přesně takový, jak jej Ukrajina vidí. Jak jej vidí naši lidé,“ prohlásil ukrajinský prezident poté, co v Kyjevě přivítal francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, německého kancléře Olafa Scholze, italského premiéra Maria Draghiho a rumunského prezidenta Klause Iohannise.

S posledně jmenovaným se prý dohodli, že zvýší exportní kapacity pro ukrajinské zboží plynoucí přes Rumunsko dál do světa. Jedná se především o export obilí a dalších zemědělských plodin.

„Jsem vděčný Rumunsku za obrannou pomoc a pomoc při tranzitu našeho zboží, včetně obilí. Dohodli jsme se na zvýšení exportní kapacity přes území Rumunska. Francie poskytne další dělostřelecké systémy Caesar. To je pro naši obranu velmi důležité. Prezident Macron dnes také otevřeně řekl, že evropská podpora Ukrajině by měla skutečně demonstrovat, že hájíme stejné hodnoty, hájíme Evropu společně. Německo potvrdilo zajištění systémů protivzdušné obrany pro naši zemi a další podporu,“ prohlásil Zelenskyj.

„Mimochodem, když dnes čtyři vůdci dorazili do Kyjeva, shodovalo se to se začátkem náletové sirény. Rusko vytvořilo zázemí pro všechny, aby tyto sirény slyšeli, aby vytvořili napjatou atmosféru. Nikdo se ale nezalekl a jen nás to inspirovalo k tomu, abychom byli co nejkonkrétnější a vyjednávali za naše zájmy – za všechny Ukrajince a za všechny v Evropě,“ pokračoval.

Celkově prý návštěvu politiků EU vnímá pozitivně. Všichni totiž chápou také to, že mírová jednání neprobíhají jen proto, jak se chová Rusko.

„Všichni vůdci chápou, proč jednání o ukončení války neprobíhají. Výhradně kvůli pozici Ruska, které se pouze snaží zastrašit všechny v Evropě a pokračovat v destrukci našeho státu. Nechtějí hledat cestu k míru. Jedná se o agresora, který se musí sám rozhodnout, že válka musí skončit,“ zdůraznil.

Všechny ujistil, že ukrajinská armáda bude bojovat, dokud nezajistí bezpečí na celém území Ukrajiny.

S hosty z EU prý debatovali také o přípravě dalšího sankčního balíčku. Podle Zelenského to může být odpověď na ruské vydírání s pomocí zemního plynu. „Gazprom prostě tahá za plynový řetěz, ve kterém se dlouhodobě snaží spoutat Evropu. A to je další argument ve prospěch toho, že Evropa nyní musí přejít na život bez ruského plynu. Žádná taková závislost by neměla existovat,“ konstatoval Zelenskyj.

Pár slov věnoval i situaci na bojišti.

Přiznal, že Ukrajinci na Donbasu proti agresorovi, který má více děl i další techniky, má hodně mužů a může na Donbasu vyvíjet opravdu velký tlak, nejsou v nejvýhodnější pozici. Zelenskyj zdůraznil, že si váží všech obránců, kteří tomuto tlaku odolávají. Přislíbil jim, že dostanou modernější zbraně, s nimiž budou moct účinněji odrážet útoky nepřítele.

„Právě díky statečnosti ukrajinských mužů a žen může Evropa vytvořit tyto nové dějiny svobody a konečně odstranit ‚šedou‘ zónu mezi EU a Ruskem ve východní Evropě. Ukrajina se od získání nezávislosti nejvíce přiblížila Evropské unii,“ pravil ukrajinský prezident.

Složil hold všem, kteří bojovali, či stále bojují za Ukrajinu a pak se tradičně rozloučil.

„Sláva Ukrajině.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

20:20 Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

Ben Kuras se v recenzi psané pro ParlamentníListy.cz věnuje knize sociologa Petra Hampla Prolomení h…