Příjmy státu z DPH i z firemních daní jsou letos vyšší

09.11.2014 18:58

Finanční úřady vybraly letos ke konci října na dani z přidané hodnoty (DPH) meziročně o 17,5 miliardy korun více, tedy 273,7 miliardy Kč. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o devět miliard více, téměř 105 miliard korun. Vyplývá to z aktuálních dat Finanční správy.

Příjmy státu z DPH i z firemních daní jsou letos vyšší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

DPH i daň z příjmu právnických osob patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy tak putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. Samotný státní rozpočet získal ke konci října podle údajů ministerstva financí na DPH 195,6 miliardy korun, tedy o sedm procent meziročně více. U firemních daní do rozpočtu šlo 70,8 miliardy korun, meziročně o 6,2 miliardy více.

Dělení mezi kraje a obce

Na odvodech z loterií finanční úřady zatím letos vybraly 1,6 miliardy korun, loni za stejné období to bylo zhruba o 200 milionů více. V případě odvodů z loterií obce získávají 30 procent z celkových příjmů.

Na kraje připadá 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob. V případě DPH dostávají obce 20,83 procenta a kraje 7,86 procenta.

Základem pro výpočet nároku obce nebo kraje je 100 procent celostátního hrubého výnosu. Výjimkou je daň z příjmu fyzických osob z podnikání, kde je základem 60 procent z celkového výnosu. U daně z příjmů právnických osob je základ snížen o daň, kdy je poplatníkem sama obec nebo kraj.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Udávej ty, kteří šíří jiný názor než vláda!“ Vedle vládního „Braňmečesko“ je tu ještě něco. Petr Žantovský alarmuje

5:00 „Udávej ty, kteří šíří jiný názor než vláda!“ Vedle vládního „Braňmečesko“ je tu ještě něco. Petr Žantovský alarmuje

TÝDEN V MÉDIÍCH Cenzura je cesta ke svobodě, chrání tě před neschválenými informacemi. Uvědom si, že…