Primátor Beitl: Strana, která vyhrála volby 30 korunami u lékaře, mě už těžko může něčím překvapit

28.03.2013 18:16

Jablonec nad Nisou se stal loni v březnu statutárním městem. Zeptali jsme se tak primátora Petra Beitla (ODS) jak změnu hodnotí a jak ji přijali občané. Řeč byla ale o politice ODS, která podle něj na jedné straně trpí nepřízní médií a na druhé straně neschopností vysvětlovat svůj vlastní program a obhajovat vládní i stranickou politiku všem občanům. Jak ale hodnotí Václava Klause ve funkci prezidenta či jak se dívá na výroky ČSSD ohledně DPH?

Primátor Beitl: Strana, která vyhrála volby 30 korunami u lékaře, mě už těžko může něčím překvapit
Foto: Redakce
Popisek: primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl (ODS)

Václavu Klusovi skončil po 10 letech mandát prezidenta. Jak byste jej ve funkci hodnotil? Za co si ho nejvíce vážíte? A v čem vás naopak zklamal?

Václav Klaus byl prezident, s jehož názory jsem se dokázal ztotožnit. A pokud jsem se s nimi neztotožnil hned, čas ukázal, že ten, kdo měl pravdu, byl on. Byl prezidentem, na kterého mohla být naše republika hrdá. Člověk, který se nebál jít proti větru. O to více mě mrzí jeho poslední kroky a především přístup k obhajování amnestie. V koutku duše doufám, že ještě v té věci neřekl poslední slovo.

Jak byste hodnotil komunikaci vedení strany s regiony? Premiér se nedávno nechal slyšet, že chce objíždět regionální sdružení ODS a diskutovat se členy, které chce přesvědčit, že značka ODS má ještě budoucnost, a že on je ten pravý, kdo by měl stát v jejím čele. Jakého názoru jste vy osobně? A do jaké míry poškozuje vládní politika ODS stranu v regionech?

Pan premiér byl v naší oblasti už před 14 dny, takže komunikace skutečně probíhá. Bohužel je pouze na stranické úrovni. ODS na jedné straně dlouhodobě trpí nepřízní médií a na druhé straně neschopností vysvětlovat svůj vlastní program a obhajovat vládní i stranickou politiku všem občanům.

Tato situace – nikoli vládní politika potom skutečně poškozuje stranu na všech úrovních.

Pokud si chce pan premiér udržet moji podporu, musí se odhodlat k takovým organizačním i programovým opatřením, které odpovídají vážnosti situace. A ta je opravdu vážná. 

ČSSD tvrdě kritizovala Nečasovu vládu za zvyšování DPH. Nyní však sama přiznává, že DPH měnit nechce, a prozatím ani u léků či knih, ba naopak chce zvýšit daňovou zátěž živnostníkům. Překvapuje vás to? Podle pravice tím tak deklaruje jen svůj populismus. Jak se na to díváte vy?

Strana, která vyhrála volby 30 korunami u lékaře, slibovala třinácté důchody a „vytvoření“ pracovních míst mě už těžko může něčím překvapit. Skutečným programem ČSSD je zvyšování daňové zátěže, kupování hlasů za tisíce různých dávek a další zadlužování naši republiky.

Již rok se pyšní Jablonec statusem statuárního města. Jak byste s odstupem času hodnotil tuto změnu, domníváte se, že jde pro občany o užitečný krok? S jakou zpětnou vazbou se například od občanů setkáváte? A probíhal například bezproblémově přerod ve statutární město, co se týká administrativy?

Po roce mohu konstatovat, že občané Jablonce přijali tento krok pozitivně a ztotožnili se s ním. Dokonce na veřejných akcích spontánně reagují, pokud mě někdo osloví jako starostu. Administrativní změny proběhly za minimálních nákladů v průběhu několika měsíců.

Osobně pokládám tento krok především za rozvojovou šanci do budoucna.

Vzhledem k tomu, že byl v minulosti malý zájem o fond na zlepšení úrovně bydlení, rozhodl se magistrát půjčovat z fondu i na výstavbu malých čistíren odpadních vod. S jakou odezvou se tento záměr setkal? A jaké podmínky musí žadatel o půjčku splnit?

Tento krok se připravuje. Hlavní podmínky budou soulad (respektive nesoulad) s plánovaným rozvojem kanalizační sítě města a splnění zákonných požadavků na tyto zařízení.

Více jak jedna třetina práceschopného obyvatelstva je zaměstnána ve výrobním sektoru. Pracovní příležitosti jsou ale pro obyvatele i nedaleké Mladé Boleslavi či Praze. Jaká je tak v současnosti ve městě míra nepamětnosti?

Pokud jde o míru nezaměstnanosti, tak ta se pohybuje kolem 8%

Za prací do vzdálenějších měst je však třeba kvalitní infrastruktura. Jak byste ji hodnotil v Jablonci?

Jablonec má výhodné spojení na Ml. Boleslav a Prahu díky rychlostní komunikaci R10. Horší je to na sever a východ. V současné době intenzivně pracujeme na dokončení kapacitního propojení s Libercem. Na velmi vysoké úrovni funguje i městská hromadná doprava. Domnívám se, že díky dobrému dopravnímu spojení máme i relativně nízkou míru nezaměstnanosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Katka Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hajzle, lžeš. K vyhazovu Klause ml. padla silná svědectví

7:55 Hajzle, lžeš. K vyhazovu Klause ml. padla silná svědectví

Názor na vyloučení poslance Václava Klause mladšího z ODS není v ODS jednoznačný. Za neloajálního ho…