Primátor Karlových Varů: Ne vždy se chová prezident důstojně, ale...

13.09.2015 15:37 | Zprávy

Karlovy Vary jsou lídrem 16 významných evropských lázeňských měst, které se společně staly kandidáty na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO. Jaké kroky k zapsání na prestižní seznam musí magistrát učinit? Nejen o tom jsme si povídali s Petrem Kulhánkem (KOA). Zajímalo nás ale také to, jak bude chtít docílit naplnění své vize a vytvořit z města vyhledávané místo jak pro život, tak pro lázeňské hosty. A neopomněli jsme ani řadu dalších, pro občany důležitých témat.

Primátor Karlových Varů: Ne vždy se chová prezident důstojně, ale...
Foto: archiv města
Popisek: Petr Kulhánek

Občané do vás vložili důvěru již podruhé, a jak jste slíbil pro naše stránky chvíli po volbách, jste rozhodnut udělat vše pro to, aby se Karlovy Vary staly vyhledávaným místem jak pro život, tak pro kratší či delší návštěvu a lázeňský pobyt. Jaké budou v tomto směru vaše první kroky? Jak jste totiž sám dodal, cíl je splnitelný v delším časovém horizontu, než je vaše znovuzvolení.

Určitě plánujeme obnovu významných městských objektů, které v současném stavu nedělají moc dobrou vizitku. Jde zejména o Císařské a Alžbětiny lázně, Goethovu vyhlídku, rekonstrukci vyžaduje Vřídelní kolonáda. Další takový pomník – Národní dům – se po čtvrtstoletí konečně dočkal otevření. Město se také bude muset zabývat dalším rozvojem celých lokalit, z nichž nejviditelnější určitě budou Central park v okolí Dolního nádraží, prostranství hotelu Thermal, které zabírá nemalou část lázeňského území, areál bývalé Solivárny a pivovaru. Letité úsilí o zachování genia loci a omezení některých urbanistických a architektonických nepředložeností by mělo završit zapsání Karlových Varů na Seznam světového dědictví UNESCO. Chtěli bychom také dosáhnout větší provázanosti různých způsobů dopravy, veřejné i individuální, motorové i bezmotorové, horizontální i vertikální, tak aby bylo město přístupnější a prostupnější. Město by také mělo řešit nedostatečné kapacity péče o seniory.

Ale nemáme jen takovéto, řekněme, „velké“ cíle. Chci pokračovat v politice otevřenosti města, které komunikuje s občany, reaguje na jejich podněty, a pokud je to možné a proveditelné, přizpůsobuje jim své rozhodování a priority. Město by také mělo brzy přijmout moderní metody řízení, informační a ekonomické technologie, aby hospodařilo co nejefektivněji a nejtransparentněji. Chci, aby pokračovala obnova městské infrastruktury, v dobrém stavu už jsou školské objekty města, nekonečným příběhem jsou samozřejmě komunikace nebo třeba opěrné zdi. Důležitá, i když zdánlivě nenápadná je také lázeňská infrastruktura ať už kolonády, jímání pramenů, rozvodů vřídelní vody do lázeňských zařízení.

Těch drobnějších, ale pro život lidí ve městě nesmírně důležitých věcí je samozřejmě celá řada, ale věřím, že všechny je lze postupně zlepšovat.

V jaké fázi je vaše úsilí o zapsání města do Seznamu světového dědictví UNESCO? Jaké povinnosti či úkoly pro vás z toho plynou? A co si od toho naopak slibujete?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák důrazně: Změna režimu je reálná

21:20 Drulák důrazně: Změna režimu je reálná

Na pražském Staroměstském náměstí vystoupil při demonstraci Česko proti válce i diplomat, profesor P…