Primátor Pišťák: Prostějov je město, které má budoucnost

10.09.2013 16:57

Co se pro budoucnost města snaží udělat primátor Miroslav Pišťák (ČSSD) a jak významnou rolí je zde cestovní ruch? Na rozdíl od jiných měst, kde eskalují sociální problémy, Prostějov patří dlouhodobě mezi města s nižší kriminalitou. Co stojí za tímto úspěchem? A podařilo se také již magistrátu vyřešit otázku, jak naložit ve městě s měřením rychlosti?

Primátor Pišťák: Prostějov je město, které má budoucnost
Foto: archiv primátora
Popisek: primátor Prostějova Miroslav Pišťák (ČSSD)

Již více jak měsíc probíhá soud s exhejtmanem Davidem Rathem, který se několikrát během výslechu dotkl financování voleb sociální demokracie. První místopředseda ČSSD Michal Hašek vyzval nedávno senátora a neúspěšného kandidáta ČSSD na prezidenta Jiřího Dienstbiera, aby jasně dokázal, že se exhejtman Středočeského kraje David Rath v souvislosti se svou trestněprávní kauzou nepodílel na financování Dienstbierových kampaní. Souhlasíte Vy osobně s výzvou místopředsedy? A myslíte si, že bude mít kauza vliv na preference strany? A jaký očekáváte pro ČSSD volební výsledek?

Já osobně příliš nesleduji některé detaily této kauzy. Věřím, že to příliš velký vliv na preference nebude mít. Očekávám výsledek kolem 30%.

Prostějovský region leží v samotném srdci Moravy. Je i pro Vás život v Prostějově srdeční záležitostí? Proč je podle Vás dobré žít zrovna zde? A co se snažíte dělat proto, aby lidé neodcházeli jinam?

Prostějov je město, které má budoucnost – podmínkou ovšem je, aby zastupitelé i nadále a ještě intenzivněji činili všechny kroky ke zlepšování životního prostředí a podpoře podnikatelských aktivit. Řadu let město např. nezvyšuje daň z nemovitosti, velkou pozornost věnuje prostějovským školám, kulturním i sportovním zařízením.

Městu Prostějovu se od nepaměti přezdívalo město elegance a módy. Jak významnou rolí je ve městě turistický ruch a jak se jej snaží podpořit samotné město?

Pro město Prostějov hraje turistický ruch významnou roli a ze své pozice se jej snaží podpořit. Například zprovozněním radniční věže, která je otevřena veřejnosti a tvoří významnou turistickou atrakci. Dále v průběhu letních prázdnin společně se Střední odbornou školou podnikání a obchodu nabízelo skupinám turistů prohlídkové okruhy po památkách v centru města - okruh radniční věží, historickým centrem města a kostelem Povýšení sv. Kříže. Oživení centra podporuje formou kulturních grantů, v průběhu léta organizuje Prostějovské kulturní léto, kdy obrovský úspěch sklidil například koncert skupiny NO NAME. V předvánočním čase dále organizuje sérii akcí v rámci Prostějovské zimy a vánočních trhů. Město zřídilo a plně financuje Regionální informační centrum, které napomáhá turistům s plánováním pobytu v regionu.

Pro turisty, a nejen pro ně, jsou informace k dispozici jak na webových stránkách města www.prostejov.eu, tak v propagačních trojjazyčných materiálech (čeština + angličtina + němčina), které lze vyzvednout včetně sobot a nedělí ve zmiňovaném Regionálním informačním centru ve zrekonstruovaných prostorách prostějovského zámku na Pernštýnském náměstí. A protože využíváme moderní technologie, mohou je zájemci najít také v mobilním průvodci Prostějova. Jedná se o efektivní marketingový nástroj, kterým se město otevřelo široké veřejnosti. Díky mobilní aplikaci stažené do svého vlastního telefonu získá návštěvník Prostějova legendu městských památek a zajímavostí. Mobilní průvodce umožní návštěvníkům nejen dopředu se na výlet do Prostějova připravit, ale díky nové technologii si přiblížit jednotlivé pamětihodnosti.

Pokud bych měl jmenovat 3 – 4 zajímavosti, pak by to byl Národní dům, radnice, Kostel Povýšení sv. Kříže a všechny funkcionalistické stavby, kterých je v Prostějově hodně.

Podařilo se již magistrátu vyřešit otázku, jak naložit v Prostějově s měřením rychlosti? A jaké řešení byste preferoval Vy? Mluví se nejen o radarech, ale i o instalaci inteligentních semaforů. A kolik může magistrát do projektu investovat z rozpočtu?

Rada města Prostějova dne 30. 7. 2013 uložila náměstkům připravit návrh nového řešení měření rychlosti v našem městě. K tomu, abychom v dané věci rozhodli, je nutné identifikovat nejdříve problém a odpověď na otázku zda „potřebujeme“ měřit a pak zda chceme měřit rychlost. Každopádně chceme obecně realizovat ve městě taková opatření, která zvýší bezpečnost. K tomu je nezbytná analýza dopravní situace (zatíženost komunikací, hodnocení současných opatření, celkové posouzení), dále vyhodnocení rizikových míst – výsledkem by měl být návrh ke zvýšení bezpečnosti, ať již organizační, technická, stavební, aj., a v neposlední řadě rozbor dopravní nehodovosti se stanovení příčin, vývoje nehodovosti, posouzení úseků, atd. Pracovní skupina se těmito otázkami zabývá. Inteligentní semafory jsou technickým řešením, které při vhodném umístění určitě zklidní dopravu, donutí řidiče snížit rychlost na stanovenou. Jaké finanční prostředky budeme investovat, záleží na vyhodnocení analýzy, jejíž výsledky očekávám v řádu 2 měsíců.

Můj osobní názor je, že rychlost by se měla měřit.

Magistrát také hledá dodavatele infrareflektorů, které by měly zvýšit bezpečnost občanů na hlavním nádraží? Kdy proběhne výběrové řízení?

Výběrové řízení již proběhlo v červenci 2013. Ze čtyř uchazečů byla vybrána cenově nejvýhodnější nabídka. Reflektory budou realizovány do konce listopadu 2013, finanční náklady budou činit necelých 84.000 Kč. Dotace v rámci prevence kriminality činí 90 % z této částky.

Je zvýšená kriminalita či vandalismus velkým probléme Prostějova? Jak se jej snažíte řešit?

Dlouhodobě patříme mezi města s nižší kriminalitou. To potvrzují statistiky i sociologický průzkum, který každoročně organizujeme. Celých 56 % obyvatel Prostějova hodnotí veřejný pořádek na lepší úrovni, než v jiných městech, je to nejlepší hodnocení od r. 2010. I spokojenost s městskou policií je přinejmenším uspokojivé – 82 %. Je stále co zlepšovat, proto realizuje nejen projekty prevence kriminality, nejen preventivní opatření, ale i represivní působení policií, tj. řešení jednotlivých protiprávních případů, je naprosto nezbytné. Obecně se dá říci, že jsou prováděna organizační, technická, taktická opatření ke snižování kriminality. Velice důležité je velmi dobrá spolupráce obou policií, všech orgánů na poli veřejného pořádku a široké veřejnosti.  

Na oddělení sociální prevence pracují 4 kurátoři pro děti a mládež, manažer prevence kriminality a romský poradce a sociální kurátor.

Kurátoři pro děti a mládež vykonávají činnosti v intencích zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Dále společně s manažerem prevence kriminality realizují jednou ročně letní dětský tábor pro děti vedené v evidenci oddělení sociální prevence a oddělení sociálně-právní ochrany dětí, v minulém roce a předchozích byly realizovány dva víkendové pobyty pro výše uvedené dětí, a to na jaře a na podzim.

Kurátoři pro děti a mládež se účastní všech akcí pořádaných PČR a MP zaměřených na kontrolu podávání alkoholických nápojů dětem a mládeži v nočních hodinách v místech, kde jsou pořádány taneční a hudební produkce pro mládež.

Dále kurátoři pro děti a mládež realizují přednášky pro děti na základních školách, zaměřených na prevenci delikventního jednání, trestní odpovědnost, ukládání výchovných opatření apod.

Otázkou, na kterou hledáme odpověď, je problematika kriminality určité části jedné z minorit občanů našeho města.

Jak pokračuje přestavba Prioru na nákupní centrum Zlatá brána? A přinese nová obchodní galerie i nová pracovní místa?

Pokud je mi známo (a podotýkám, že přestavba není záležitostí města), tak by se měla Zlatá brána otevřít pro zákazníky někdy v listopadu t.r. Věřím, že nová obchodní galerie přinese nejen nová pracovní místa, ale také zkrášlí střed Prostějova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bláhové představy o vládě, mindrák z Babiše. Paroubek vrátil Rakušana do reality

13:13 Bláhové představy o vládě, mindrák z Babiše. Paroubek vrátil Rakušana do reality

Někdejší premiér za ČSSD Jiří Paroubek se na webu Vasevec.ParlamentniListy.cz rozepsal o tom, jak je…