Frýbort tvrdí, že rizikem pro německou společnost jsou zejména mladí Turci, kteří se na rozdíl od svých rodičů necítí v zemi dobře. „Nastoupila druhá generace, která už se začíná cítit odstrčená. Tatínkům stačilo, co si vydělají, ale ta druhá generace už vidí, že zůstává na okraji společnosti, protože není ochotná se přizpůsobit,“ vysvětlil publicista v rozhovoru pro Český rozhlas.
Esejista zdůrazňuje, že Turci nejsou žádní fanatici nebo blázni – přesto prý ale trvají na islámu se vším, co k tomu patří, což on považuje za přinejmenším problematické. „Korán hlásá, že muslim není zodpovědný za své činy, ale cokoliv dělá, je z vůle boží. To znamená, že lidé s touto filozofií se nesnaží o přizpůsobení většinové společnosti, nesnaží se o získání nějaké vyšší kvalifikace, i když jsou samozřejmě výjimky. Nesnaží se příliš ani o ovládnutí jazyka, protože proč by to dělali, když to za ně stejně vyřídí bůh,“ poukázal Frýbort na rizika islámu.
Aby doložil své teze, uvedl příklad z praxe. „V autoškole v Hannoveru byl turecký mladík. A byl na pokraji havárie. Instruktor si trhal vlasy a on říkal: ‚Proč ty zlobit? Alláh nechce nikdy krach.‘“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš