Příspěvek od vlády na bydlení? Pořídíte z něj jeden oběd. Možná

20.05.2022 13:33

Vláda Petra Fialy se po počátečním kličkování rozhodla pomoct těm, kteří to potřebují. Stokorunový příspěvek na bydlení toho však mnoho nevyřeší. Všemocné zaklínadlo se jmenuje „Normativní náklady“, jejich výpočet je třeba inovovat, nikdo ale neví, kdy se tak stane. Příběh devadesátileté paní Marie vše dokresluje.

Příspěvek od vlády na bydlení? Pořídíte z něj jeden oběd. Možná
Foto: Archiv J. Sojky
Popisek: Novorenesanční dům v pražské Revoluční ulici

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35900 lidí
Vládní pomoc rodinám a lidem, kteří vlivem zvyšujících se cen prakticky všeho přestávají zvládat běžné náklady na bydlení nebo stravování, o koníčcích nemluvě, je velmi častým tématem prakticky všech debat, ať už v mediálním prostoru, či třeba v hospodě u piva. Téma prostě hýbe celou Českou republikou. 

Vláda Petra Fialy nejprve přišla s tezí, že se o sebe lidé mají postarat spíše sami, nicméně poslední dobou se snaží si reputaci na tomto poli napravit. Opozice na druhou stranu vládu kritizuje za nečinnost, vyzývá k daleko větší podpoře a varuje před tím, že stále větší počet lidí míří pod hranici chudoby.

Příspěvek na bydlení. Mnoho práce s nejistým výsledkem

Velmi diskutovanou formou vládní pomoci je tzv. Příspěvek na bydlení. Vláda si od jeho zavedení mnohé slibovala, očekávání ale nebyla naplněna, což opozice kritizuje nejčastěji s poukazem na složitý, mnohastránkový formulář, kterým se musí žadatel prokousat, což mnozí prostě nezvládnou.

Pokud se i přesto žadateli podaří zvládnout všechny nástrahy formuláře, a pokud splňuje vládou dané podmínky pro přidělení příspěvku, může být ale nemile překvapen jeho výší.

Své o tom ví paní Marie, která se se svým příběhem svěřila serveru www.novinky.cz.

Protože její zálohy na energie vzrostly o více než 100 % a celkové náklady na bydlení přesáhly cca 60 % jejích příjmů, měla právo si o příspěvek zažádat. To také udělala a příspěvek jí byl skutečně schválen. Potud tedy vše v pořádku. Rozčarování ale přišlo ve chvíli, kdy zjistila, že výše příspěvku dosahuje pouze 115 Kč.

Kouzelná formule „Normativní náklady“

Jak řekla Novinkám mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová, jde prý o ojedinělý příklad. Výše dávky podle ní závisí na tom, zda paní Marie žije sama, zda je vlastníkem bytu a na mnoha dalších parametrech včetně tzv. normativních nákladů.

„Pokud skutečné úhrady nákladů překročily normativní náklady, přihlíží se pouze k normativním nákladům. V závislosti na příjmu se pak vypočítá výše dávky,“ uvedla Davidová pro Novinky.

Protože paní Marie nesplňuje žádnou z podmínek, které by dávku nějak krátily, patrně za jejím nízkým příspěvkem opravdu stojí zmiňované normativní náklady. Ty se však nastavovaly za markantně jiných podmínek, než jsou ty současné a jsou proto neaktuální a nevyhovující, což potvrzuje i Daniel Hůle z Člověka v tísni: „U části lidí je příspěvek na bydlení opravdu tak nízký, že si o něj ani nepožádají. Současné normativní náklady byly stanoveny na přelomu roku a vzhledem k vývoji cen je načase, aby je vláda zvýšila.“

Ministerstvo připravuje a zvažuje

Ministerstvo připravuje podle jeho mluvčí novelu zákona o sociální podpoře, která by měla vše zjednodušit, ale ta je stále v legislativním procesu. Co se týče oněch normativních nákladů, zvažuje MSPV jejich zvýšení, není ale jasné, kdy by k němu mělo dojít.

„Chápu, že adresné rozdělování je náročné, dosáhnout spravedlivého rozdělení téměř nemožné. Chybí mi úvaha, nebylo-li by efektivnější přispívat plošně, případně regulovat ceny energií,“ uzavírá to celé paní Marie a dává tak prostor k úvahám o plošném rozdělování dávek, po kterém volá i opozičnímu hnutí ANO.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mad

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …