Neuzavřít obchodní dohodu s Kanadou by podle generálního ředitele pro obchod v Evropské komisi Jeana-Luca Demartyho znamenalo pro obchodní politiku Evropské unie katastrofu. Jak píše internetový server Politico, ratifikace smlouvy závisí do značné míry na postojích Německa. Postoj CDU Angely Merkelové je poměrně jasný a ze strany křesťanských demokratů uzavření obchodní smlouvy s Kanadou nic nebrání. Nejistota však vládne nad rozhodnutím koaličních socialistů.
Podle Politico čeká vicekancléře a předsedu SPD Sigmara Gabriela klíčová politická bitva, v rámci které musí přesvědčit o nutnosti uzavřít obchodní dohodu s Kanadou názorově značně rozdělenou stranu i odbory. Vše se rozhodne na stranickém shromáždění 19. září, kde bude Gabriel čelit tváří v tvář mnoha nesouhlasným názorům. „Bez podpory socialistů je velmi nepravděpodobné, že by se podařilo kancléřce Angele Merkelové CETA v Bundestagu prosadit,“ uvádí Politico.
Samotný Gabriel se přitom postavil proti obdobné obchodní dohodě mezi EU a Spojenými státy (TTIP), když kritizoval přehnané požadavky Američanů. Jak poukazuje Politico, proti TTIP loni v říjnu v Berlíně protestovalo přes 150 000 demonstrantů a podpora ratifikace této dohody klesla na pouhých 17 %. „Nyní má Gabriel naopak podpořit CETA a přesvědčit voliče, že tato dohoda není předskokanem TTIP. Vicekancléř v neděli na ZDF připustil, že jednání jsou složitá. Také proto, že mnoho lidí spojuje CETA s TTIP.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro