Příští měsíc může otřást německou politickou scénou. Ohrožena je i Merkelová, důvodů je víc

30.08.2016 10:11

Nadcházející měsíc bude zatěžkávací zkouškou pro kancléřku Angelu Merkelovou i vicekancléře Sigmara Gabriela. Merkelové politická budoucnost se odvíjí od výsledku voleb v „jejím“ Meklenbursku – Předním Pomořansku a Gabriel musí na sjezdu strany prosadit přes odpor odborů i mnoha svých kolegů ratifikaci obchodní dohody mezi EU a Kanadou.

Příští měsíc může otřást německou politickou scénou. Ohrožena je i Merkelová, důvodů je víc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti plánovanému Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) mezi EU a USA na pražském Smíchově

Neuzavřít obchodní dohodu s Kanadou by podle generálního ředitele pro obchod v Evropské komisi Jeana-Luca Demartyho znamenalo pro obchodní politiku Evropské unie katastrofu. Jak píše internetový server Politico, ratifikace smlouvy závisí do značné míry na postojích Německa. Postoj CDU Angely Merkelové je poměrně jasný a ze strany křesťanských demokratů uzavření obchodní smlouvy s Kanadou nic nebrání. Nejistota však vládne nad rozhodnutím koaličních socialistů. 

Podle Politico čeká vicekancléře a předsedu SPD Sigmara Gabriela klíčová politická bitva, v rámci které musí přesvědčit o nutnosti uzavřít obchodní dohodu s Kanadou názorově značně rozdělenou stranu i odbory. Vše se rozhodne na stranickém shromáždění 19. září, kde bude Gabriel čelit tváří v tvář mnoha nesouhlasným názorům. „Bez podpory socialistů je velmi nepravděpodobné, že by se podařilo kancléřce Angele Merkelové CETA v Bundestagu prosadit,“ uvádí Politico.

Samotný Gabriel se přitom postavil proti obdobné obchodní dohodě mezi EU a Spojenými státy (TTIP), když kritizoval přehnané požadavky Američanů. Jak poukazuje Politico, proti TTIP loni v říjnu v Berlíně protestovalo přes 150 000 demonstrantů a podpora ratifikace této dohody klesla na pouhých 17 %. „Nyní má Gabriel naopak podpořit CETA a přesvědčit voliče, že tato dohoda není předskokanem TTIP. Vicekancléř v neděli na ZDF připustil, že jednání jsou složitá. Také proto, že mnoho lidí spojuje CETA s TTIP.“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Podporu ve své vlastní straně prozatím Gabriel v této záležitosti příliš velkou nemá. „Gabriel vždycky CETA chválí, ale ještě jsem od něj neslyšel žádné konkrétní argumenty,“ cituje Politico mluvčího SPD Matthiase Miersche. Ovlivnit mínění veřejnosti i členů SPD se navíc budou snažit také nevládní organizace, odbory a levicoví aktivisté, kteří plánují dva dny před sjezdem strany ve Wolfsburgu masivní protesty proti CETA. Demonstrace se budou 17. září konat v Berlíně, Hamburku, Frankfurtu, Kolíně nad Rýnem, Mnichově, Lipsku a Stuttgartu. 

Nesouhlas se záměrem Gabriela prosadit ratifikaci CETA vyjádřil také vlivný člen strany Michael Müller, který je starostou Berlína. V sobotu veřejně prohlásil, že má z uzavření obchodní dohody mezi EU a Kanadou „velké obavy“. Podobného názoru je podle zjištění Politico mnoho regionálních sdružení strany. „Vicekancléře by také mělo znepokojovat, že proti CETA se staví i hlavní odborové organizace, jako je například DGB a Ver.di, jež mají ve straně silné slovo.“

Přestože nemá Gabriel stran CETA zaručenou podporu, o jeho nenahraditelnosti v čele strany prozatím nikdo nepochybuje. „Musíme oddělit debatu o jeho osobě od debaty o CETA,“ připouští i jeden z hlavních kritiků dohody s Kanadou Miersch. Gabriel v každém případě zůstává v otázce schválení obchodní dohody mezi EU a Kanadou optimistický. „CETA podporuje ministerská předsedkyně Severního Porýní – Vestfálska Hannelore Kraft či předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a mnozí další,“ argumentuje německý vicekancléř.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

14:26 Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

Na tiskové konferenci lidskoprávních aktivistů zaznělo něco, co zřejmě zaznít nemělo. Podle Edity St…