Přiznání ódéesáka v ústecké debatě: Nečas byl slaboch, neměli jsme ho zvolit

10.10.2013 23:13

Česká televize pokračuje ve svých předvolebních debatách z jednotlivých krajů a tentokrát navštívila ústecké lídry osmi politických stran. Hlavní téma bylo Ústeckému kraji velice blízké – sociálně vyloučené lokality a extremisté. Vina za souučasný stav byla přikládána především bývalému ministrovi práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi.

Přiznání ódéesáka v ústecké debatě: Nečas byl slaboch, neměli jsme ho zvolit
Foto: Karel Pešek
Popisek: Radim F. Holeček

Nejprve však diskuse začala menším, půlhodinovým tématem. Šlo o evropskou směrnici týkající se cigaret a celkově zákaz kouření v restauracích. Pravicoví kandidáti byli spíše proti zákazu, podle Radima Holečka (ODS) je kouření na veřejnosti či v restauracích přesně ten případ, kdy do toho Evropská unie nemá co říkat. „Jestliže se někdo rozhodne kouřit, nechť kouří,“ řekl. Jeho strana se prý snaží ctít právo volby.

Jak ale upozornila Gabriela Hubáčková za KSČM, pasivní kuřáci jsou často postiženi stejnými onemocněními – a ti se snad mohou rozhodovat? K tomu také odmítla, aby kuřáci dostávali různé tresty od zdravotních pojišťoven. Jak by se totiž ukázalo, že danou nemoc má člověk opravdu z přímo vykouřených cigaret? „Já si vůbec neumím představit, jak by se to mohlo rozlišit,“ kroutila hlavou kandidátka do sněmovny. Podle ní by se politici měli celkově zaměřit na prevenci, a ne rovnou postihy.

Zákaz kouření? Rozhodnout by se mělo v referendu

Někde uprostřed byl se svým názorem David Kádner za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Rozhodovat by se o případném zákazu kouření nemělo „shora“. „My jsme suverénní stát a taková věc jako nějaké plošné rušení by měla jít referendem,“ míní. V jedné věci však souhlasil s pravicovým soupeřem – rozhodovat by se mělo o kouření na ulicích, prostor restaurací je zcela soukromý.

Moderátorka Daniela Písařovicová se pak ptala lídra SPOZ, zda by v boji proti kouření nepomohli i sami politici – třeba kdyby šli příkladem? Poukázala tím na prezidenta Miloše Zemana, který je znám jako vášnivý kuřák. „Myslím si, že to, co říkáte, je trochu laciné,“ opáčil Miroslav Toman. „Má svůj věk. Pojďme se bavit o mladých,“ navrhl.

Lídr ČSSD Jaroslav Foldyna však navrhl, aby se bavili spíše o problémech Ústeckého kraje. Ty jsou podle něj nosnější než řešit, zda se bude smět nebo nebude smět kouřit v restauracích.

Na řadu tak přišla debata o vyloučených oblastech. Podle komunistky Hubáčkové může za ty hlavní problémy stát, selhala totiž například výplata dávek. V tom s ní několik kandidátů souhlasilo. „Vy jste naprosto zlikvidovali systém úřadů práce,“ obrátil se Foldyna na lídry bývalých vládních stran. Holeček z ODS však kroutil hlavou, že na ministerstvu práce a sociálních věcí seděl přece zástupce TOP 09. „A vy jste nebyli v koalici s TOP 09?“ opáčil Foldyna se smíchem.

Slabý expremiér Nečas

„My jsme v koalici byli, ale bohužel jsme měli slabého premiéra,“ připustil překvapivě Holeček. Když se moderátorka ujistila, zda opravdu přiznal, že Petr Nečas byl slabý a nechal se snadno ovlivnit, Holeček to zopakoval. Podle něj je problém, že když se hlasovalo o předsedovi ODS, Nečas své křeslo obhájil.

Do bývalé vlády se však strefovali i další lídři. „Stát totálně selhal. Je to ale možná otázka až dvaceti let,“ dodal Richard Brabec z hnutí ANO. „V posledních třech letech je naprosto skandální systém ubytoven a jejich dotací,“ upozornil na další problém.

Jiří Škoda ze Strany zelených pak ukázal i na dlouhodobý nezájem samotných obcí, které nechávaly problémy ladem. „Nečasova a Topolánkova vláda s tím nic nedělaly a my teď sklízíme ty plody,“ uzavřel lídr Zemanovců Toman.

„Tak jsme se tady dozvěděli, že za všechno zlo může kolega Drábek, to je velmi zajímavé řešení,“ divil se ústecký lídr TOP 09 Michal Kučera. Nato předložil jedno řešení, které se jeho strana snažila neúspěšně prosadit – veřejnou službu. Nyní se prý budou ve straně spolu s právníky snažit vymyslet novou verzi, tu předchozí jim zarazil Ústavní soud.

Podle Tomana by však pomohlo posílení pravomocí starostů, aby mohli například sledovat, kolik lidí bydlí na kterých adresách. Škoda ze Strany zelených zase poukázal na to, že by se měly řešit hlavně příčiny. „Měli bychom se snažit, aby lidé neměli potřebu na těch ubytovnách bydlet,“ uvedl. Na to moderátorka reagovala, že ale problémy už vznikly a nemohou se přehlížet. „Přece se nemůžeme smířit, že ten stav je a nikdo ho nebudeme řešit,“ odpověděl jí Škoda s tím, že jinak se budou problémy řetězit.

Další velkou neřestí regionu je i lichva. S tou však podle Brabce z ANO 2011 zatočí nový občanský zákoník, kde je už lichva správně definovaná. Byla sice dosud v jakémsi paragrafovém znění, ale v praxi nepoužitelném. „Neznám žádný případ, kdy někdo byl odsouzen za lichvu,“ dodal Brabec.

K pochodům se čím dál více připojují obyčejní lidé

V poslední době se ve vyloučených lokalitách čím dál více organizují extremistické pochody – jako reakce na neutišitelnou situaci. „Dřív to byly pochody, kterých se účastnili extremisté a nikdo se k nim nepřidával,“ upozornil Brabec na nedávnou zprávu BIS, podle které extremistů nepřibývá, ale nebezpečný je nárůst právě obyčejných, frustrovaných lidí, kteří se k nim připojují.

Kádner za hnutí Úsvit také řekl, že s podobnými pochody nesouhlasí, ale ony připojující se lidi chápe. „Pokud mám souseda, který dělá celou noc bordel, a já se nevyspím, a ráno se mi směje, že jdu do práce, […] tak se tomu člověku nedivím,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

8:09 Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Turci, naši spojenci z NATO, obsazují severozápadní cíp Sýrie a nejs…