Příznivkyně Havla Madeleine Albrightová pronesla ze zámoří vážnou výzvu týkající se uprchlíků

01.10.2015 21:28

Česká rodačka a bývalá americká ministryně Madeleine Albrightová, jejíž rodina do USA emigrovala v roce 1948, ve svém textu publikovaném v deníku Boston Globe vyzývá Spojené státy, aby přijaly více uprchlíků ze Sýrie.

Příznivkyně Havla Madeleine Albrightová pronesla ze zámoří vážnou výzvu týkající se uprchlíků
Foto: US DAY.com
Popisek: Madeleine Albrightová

Albrightová konstatuje, že na rozdíl od jiných přistěhovalců její rodina nijak nestrádala. „Můj otec pracoval v OSN a měli jsme diplomatické pasy. Nemuseli jsme překonávat ostnaté dráty ani přeplouvat rozbouřené moře. Prchali jsme ovšem před brutální komunistickou vládou a našli domov v nejštědřejší zemi na světě,“ píše v úvodu bývalá americká diplomatka a poukazuje na zoufalou situaci dnešních uprchlíků z Afriky a Blízkého východu. „Oni čelí mnohem zoufalejší situaci a i pro ně zůstává Amerika majákem naděje. Přestože svět čelí nejhorší uprchlické krizi za poslední dekády, jen zlomku z nich je nabízeno přesídlení do Spojených států. Za čtyři roky trvání války v Sýrii jsme přijali jen 1500 ze čtyř milionů syrských uprchlíků. Amerika může a také musí udělat mnohem víc!“ apeluje Albrightová.

„Americký prezident Obama a ministr zahraničí Kerry oznámili, že počet přijatých uprchlíků by se v roce 2017 mohl zvýšit ze 30 000 na 100 000. Tento první krok lze jistě kvitovat s povděkem, zdaleka to však není postačující. Z historického hlediska Spojené státy přijaly více než 50 % uprchlíků na světě, což je také důvod, proč náboženští vůdci, experti pro národní bezpečnost i humanitární organizace žádají o přijetí až 100 000 Syřanů do země pro příští rok. Osobně tento návrh velmi podporuji,“ konstatuje Albrightová, podle které musí Obama pro úspěšné splnění tohoto závazku spolupracovat s Kongresem. „Obávám se však, že mnozí v Kongresu budou tvrdit, že bychom měli nechat tyto problémy vyřešit země Blízkého východu a Evropy. Jelikož je mezi uprchlíky mnoho muslimů, jsou mylně pokládáni za hrozbu,“ uvádí bývalá ministryně Clintonovy vlády.

Podle Albrightové by si měli Američané uvědomit, že jsou sami národem imigrantů. „Navzdory rétorice některých politiků je právě rozmanitost klíčovou vlastností, jež definuje náš národ. Uprchlíci nejsou jen ti, o které se musí starat charita. Mnozí z nich přinesou do našich čtvrtí nový život, ozdraví naši ekonomiku a posílí demokracii. Dnešní syrští uprchlíci se nijak neliší od těch, kteří v minulých generacích obohatili náš život,“ rozplývá se citlivá americká politička. Zároveň však připouští, že přijímání dalších uprchlíků do Spojených států krizi na Blízkém východě nevyřeší. „Musíme pracovat na ukončení spirály násilí, jež sužuje Sýrii a vůbec celý region. Pokud ale Spojené státy chtějí, aby byly brány vážně, měly by se snažit dostát své zodpovědnosti. Nejjednodušším způsobem je přijmout nejvíce potřebné uprchlíky. I oni se, stejně jako má rodina, mohou stát vděčnými obhájci amerického snu,“ uzavírá Albrightová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po této Partii bude v koalici dusno. Schillerová měla sólo a v přímém přenosu před zraky veřejnosti potupila Maláčovou

12:30 Po této Partii bude v koalici dusno. Schillerová měla sólo a v přímém přenosu před zraky veřejnosti potupila Maláčovou

Do nedělní Partie televize Prima zavítala místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schiller…