Pro samého Havla zapomínáme na Kryla. A on se pro nás utrápil, říká zpěvák

23.03.2012 6:53

JINÝMA OČIMA Kdyby žil Karel Kryl, asi by byl obrovsky zklamaný z vývoje sociální demokracie u nás, přitom právě v ČSSD prý viděl cestu. Nebo si to alespoň myslí Zbyněk Ziggy Horváth – zpěvák, který má v repertoáru řadu Krylových písní. Ten, který minulý týden na pražském Václavském náměstí zpíval písně Karla Kryla se stovkami demonstrujích po boku.

Pro samého Havla zapomínáme na Kryla. A on se pro nás utrápil, říká zpěvák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Písničkář Ziggy Horváth
reklama

Když ho iniciátoři Holešovské výzvy oslovili, zda by nemohli použít jeho píseň s názvem Infekce doby jako součást videa, ve kterém zvali lidi do ulic, Horváth souhlasil. „Přečetl jsem si všechny body a přiznám, že některé pro mě byly sporné. Přesto jsem nakonec tu snahu podpořil, pokládal jsem ji za správnou a potřebnou,“ řekl ParlamentnímListům.cz. A přiznal, že v okamžiku, kdy stál na Václavském náměstí a slyšel dav lidí stojící před ním zpívat společně písně Karla Kryla, byl to pro něj dojemný pocit.

„Já osobně mám Kryla rád a měl jsem ho rád už v dětství – písničky Petra Kotvalda mně opravdu nikdy nic neříkaly. Stává se mi, i když nezpívám jen jeho písně, ale mám také řadu písniček z vlastní tvorby, že po jeho textech dozpívám a musím odejít z jeviště bez jakéhokoli komentáře – uvědomím si totiž, jak silná slova a poselství v těch jeho textech jsou i pro současnou dobu. Nedočkal se zatím zasloužených poct, protože média se dřív, stejně jako nyní obávají zveřejnit skutečnou pravdu. A to divadlo kolem smrti Václava Havla zřejmě zase na další čas zablokovalo možnost přemýšlet o osobnosti Kryla, který správně poukazoval na to, že Havel nebyl tím, za koho byl pokládán. Přesto si myslím, že i když plná rehabilitace Karla Kryla je asi opravdu hodně daleko před námi, že byl již nyní rehabilitován v srdcích obyčejných lidí. A jeho rehabilitace pokračuje každou další špatností mocných, která vyjde najevo,“ dodal Horváth.    

Karel Kryl je tématem i jednoho z veřejných zápisků deníčku na Horváthově blogu. Mimo jiné tam zpěvák uvádí:

„Před malou chvílí mi telefonoval spisovatel Antonín Mareš, starší pán s dobráckým pohledem a přívětivým hlasem. Seznámili jsme se v Bratislavě při podpoře protestů našich bratří bojujících s tamní korupční mafií a naposled jsme se viděli na akcích proti stejnému neřádu vysávajícímu radost z našich životů v Praze. Najednou zavolal, pozdravil mě a bez dalšího mi řekl: Ziggy, já jsem miloval Karla Kryla, ale nerozumněl jsem mu. Nechápal jsem, co nám to po listopadu říká. A on se tím trápil. A utrápil se kvůli nám k smrti. A mě to mrzelo. Celá léta jsem v sobě nosil ten pocit viny. Až jsem potkal tebe. Dnes už tu chybu neudělám. Ty jsi pokračovatelem Karla Kryla. Mám tě moc rád a rozumím ti. Chci, abys to věděl…"

A svěřuje se, že poté, co volající zavěsil, zůstal dojatý. „Slzy se mi draly do očí. Kolik z nás má potřebu jakkoli vyjádřit těch pár slov. Karle, promiň..,“ doplnil.

Sametový podvod nechal nehezké dědictví

Ačkoli ke Karlu Krylovi zpěvák protestsongů, moderátor i politický aktivista Horváth vzhlíží jako k idolu, situaci v zemi vnímá kriticky i sám. „Sametový podvod nám zanechal nehezké dědictví - z bezcharakterních normalizátorů jsou novodobé elity a majitelé republiky, stalinistická KSČm dál vesele úřaduje na všech úrovních politiky i byznysu a korupce ničí tržní prostředí jako nevyléčitelný tumor. Představy právního státu postaveného na zdravé občanské společnosti se v mafiánkém systému tiše krčí kdesi v koutě. Ne všichni se s tím ale smířili,“ píše na svých webových stránkách.

A vyjadřuje se na nich i k Holešovské výzvě. „Občanský aktivista Slávek Popelka se rozhodl k akci. Vědom si síly lidí sdružených v desítkách organizací s kritickým postojem proti dnešní situaci, rozhodl se je spojit. Vzniklým tlakem chce donutit politiky přijmout podmínky tzv. „Holešovské výzvy". Aniž bych se všemi uvedenými body bezvýhradně souhlasil, přijal jsem pozvání na jednu z protestních akcí v Praze. Svou účast na dalších akcích považuji za misi s jasným úkolem - zabránit snahám o stržení této myšlenky „doleva" a jejího zneužití komunisty, socany a jinými dacany,“ píše Horváth.

A pro ParlamentníListy.cz dodává, že ho ovšem velmi zklamalo vystoupení Slávka Popelky v televizi, a proto bude už do budoucna s podporou a vystupováním na demonstracích Holešovské výzvy opatrný. „Nechci mu ublížit, ale bojím se, že je možná hazardérem, který žene lidi do ulic a žongluje s nimi někde na hraně, protože neví, co jim nabídne dál. V tom vidím já velké riziko."

Jeho písně zazní na Václavském náměstí v Praze proto několik týdnů před další demonstrací. Již tuto sobotu, 24. března.

Horváth se dlouhodobě angažuje i jinde – například podporuje Tibet, byl dlouhodobým přítelem Milana Paumera, podporoval také Vladimíra Hučína i kampaň za znovuotevření případu Jiřího Kajínka. Sám o sobě říká, že je odpůrcem lhostejnosti, angažovaným básníkem, vítězem řady folkových hudebních festivalů a milovníkem přírody.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Problém pro ČT. „Čerstvá zpráva: Milion chvilek svolal demonstraci,“ hlásila Witowská. A už to jede

9:14 Problém pro ČT. „Čerstvá zpráva: Milion chvilek svolal demonstraci,“ hlásila Witowská. A už to jede

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov zveřejnil na svém facebookovém profilu do…