Problém. Američané prokoukli média. Průzkum ukázal, jak moc

17.02.2023 9:40

Průzkum společnosti Gallup ukázal, že mezi Američany klesá důvěra v média. V to, že říkají pravdu. Ovšem Američané si nejen myslí, že média selhávají, když jde o informavání veřejnosti. Ale i že svým vysíláním záměrně manipulují,

Problém. Američané prokoukli média. Průzkum ukázal, jak moc
Foto: pixabay.com
Popisek: Média - ilustrační foto

Polovina Američanů má za to, že masmédia šíří dezinformace. Ukázal to průzkum společnosti Gallup, který firma provedla ve spolupráci s neziskovou organizací Knight Foundation.

„Průzkum Gallup/Knight zjistil, že pouze 26 % Američanů má příznivý názor na zpravodajská média, což je nejnižší hodnota zaznamenaná v pětileté historii průzkumu. Výrazně nepříznivý názor má 53 % respondentů. Nejpozoruhodnějším údajem však je, že 50 % Američanů se domnívá, že ‚většina celostátních zpravodajských organizací má v úmyslu klamat, dezinformovat nebo přesvědčovat veřejnost‘.Jinými slovy, nejde o to, že by si tito Američané mysleli, že zpravodajská média nedostatečně informují spotřebitele, ale domnívají se, že aktivně pracují na klamání veřejnosti,“ napsal k tématu libertariánský Ludwig von Mises Institute sídlící v USA, v Auburnu v Alabamě.

Institut v souvislosti s tímto průzkumem upozornil, že na školách se učí, že média musí být nezávislá a informovat co nejlépe o různých věcech, aby se mohli lidé racionálně rozhodovat na základě dodaných informací, až to bude třeba. U voleb i jindy. „Přesto 76 % dotázaných přiznává, že ‚zpravodajské organizace jsou především podniky, které jsou motivovány svými finančními zájmy a cíli‘,“ pokračoval institut.

Ludwig von Mises Institute upozornil, že i média potřebují peníze, musí mít z čeho žít, z čeho platit své pracovníky i spolupracovníky, zahraniční zpravodaje a tak podobně. To podle institutu znamená, že média nemohou být absolutně nezávislá. To je prý jen nedosažitelný ideál.

„Žurnalistika musí být nějak financována, a mediální organizace proto budou vázány přáními vládních úředníků, inzerentů, dárců nebo konzumentů zpráv. Tomu nelze uniknout . ... Zpravodajským organizacím to také dává do rukou obrovskou politickou moc. A využívají ji ve prospěch svůj a svých přátel ve vládě a průmyslu. Dnešní média jsou prohnilý, kumpánský nepořádek a tento průzkum ukazuje, že to nyní vnímá přibližně polovina Američanů,“ uzavřel institut.

Sama společnost Gallup ve zprávě k průzkumu uvedla, že „zpravodajská média upřednostňují obchodní potřeby před službou veřejnosti“. Průzkum také ukázal, že voliči amerických demokratů věří masovým médiím více než republikáni. Mezi nezávislými voliči roste počet těch, kteří masovým médiím nevěří.

„Američané byli ‚velmi znepokojeni‘ rostoucí politickou zaujatostí ve zpravodajství a dojmem, že zpravodajské organizace ‚prosazují určitou agendu‘,“ uvedl Gallup. „Mladí lidé vnímají zpravodajská média i nadále negativněji než starší generace, což potvrzuje předchozí zjištění. ... Pouze 35 % respondentů tvrdí, že na většinu celostátních zpravodajských organizací se lze spolehnout, pokud jde o podávání zpráv, o podání informací, které lidé potřebují,“ stojí také v průzkumu. Průzkum taktéž ukázal, že Američané mají větší důvěru v lokální média. Věří, že jim mohou dodat informace potřebné pro jejich běžný život. „Pouze 18 % Američanů má nízkou emocionální důvěru v místní zpravodajské organizace,“ lze se také dočíst v průzkumu.

Ukázalo se také, že 47 procent Američanů, kteří hledají zprávy v on-line prostoru, tak činí proto, protože nevěří velkým médiím.

„Naproti tomu pouze 28 % Američanů, kteří preferují získávání většiny zpráv z televize, uvádí nízkou emoční důvěru, důvěru v celostátní zpravodajství,“ stojí také v průzkumu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dvě bomby, které zničí světový řád, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseabonent , 17.02.2023 13:04:07
Ten, kdo vyzvedne dvě nevybuchlé nálože, učiní nutnou tečku v záležitosti sabotáže Severních proudů 17. února 2023 v 09:07 News.ru Michail Ščipanov Vybaví se mi zápletky nejednoho akčního filmu: letadlo s tajným vybavením spadne do moře a zpravodajské služby několika zemí se předhánějí, kdo jako první vyzvedne drahocenný náklad a zmocní se tajné technologie. Takové filmové pohádky pro oči se však mohou stát krutou realitou. Ani ti nejpozornější čtenáři vyšetřování Seymoura Hershe si v tomto senzačním materiálu okamžitě nevšimli jednoho zásadního detailu. Z textu vyplývá, že američtí potápěči pod potrubí Severních proudů umístili osm silných náloží, aby je, jak se říká, pro jistotu vyhodili do povětří. A podle Hershe bylo možné na dálku odpálit pouze šest z nich. Výsledkem bylo vyřazení tří větví "Severních proudů", tří mohutných trubek, zakrytých betonovými deskami, z provozu. A to natolik, že celé úseky trubek byly vytrženy z tělesa potrubí.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…