Problém je trochu někde jinde, říká europoslanec k „solárním baronům“

10.05.2013 14:20

Prezident Miloš Zeman podle europoslance Hynka Fajmona (ODS) nevystihl podstatu problému, když nedávno útočil na solární barony, kteří připravili Česko o miliardy. Problém je podle Fajmona v podpoře energie získávané z obnovitelných zdrojů obecně, kterou prosazuje EU. Právě Bruselu můžeme podle Fajmona děkovat za nemalé účty za elektřinu. Následně vysvětluje, jak jsme k těmto vysokým účtům došli a co by měl udělat prezident a premiér pro to, abychom se vrátili do normálu.

Problém je trochu někde jinde, říká europoslanec k „solárním baronům“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotovoltaické panely

Europoslanec Hynek Fajmon (ODS) reaguje na projev prezidenta Miloše Zemana pronesený na půdě Poslanecké sněmovny, v němž hlava státu fakticky vyhlásila válku „solárním baronům". Fajmon poukazuje na to, že podobné očištění české společnosti vyhlásil Zeman již jako premiér a skončilo to odsouzením ministra jeho vlády, ale v obecné rovině bude možná debata o obnovitelných zdrojích energie (OZE) užitečná, protože mnohým otevře oči.

Papežštější než papež

„Fenomén OZE, který nyní pozorujeme všude okolo nás v podobě stále se množících lánů řepky, solárních parků na zemědělské půdě i na střechách, větrných parků a bioplynových stanic, je vyvolán politickým rozhodnutím Evropské unie. Právě EU se rozhodla, že tyto OZE jsou hodné veřejné podpory (z vašich zvýšených účtů za elektřinu), a nařídila členským státům, aby tuto politiku v praxi zavedly,“ poznamenal europoslanec.

Povinnost zvýšit podíl energie vyráběné z obnovitelných zdrojů přijala vláda Mirka Topolánka (ODS). Celá EU pak tuto politiku prosazuje ve vztahu k boji s globálním oteplováním. Podle Fajmona je však tento boj marný pro EU i pro Česko, pokud se neděje celosvětově, k čemuž skutečně nedochází. Česká vláda navíc nastavila tak velkorysé podmínky pro obnovu obnovitelných zdrojů, že jsme svůj závazek vůči EU již splnili. Zároveň podle Fajmona platí, že se tato podpora snižuje tak pomalu, že svůj závazek nejspíš i přesáhneme, což se bude líbit ekologickým aktivistům. Méně ovšem plátcům účtů za elektřinu.

Co by měl udělat Nečas se Zemanem

A co by tedy měli dělat čeští politici? Řeči o solárních baronech podle Fajmona mnoho nepomohou. Místo toho by měli prezident a premiér odjet do Bruselu a zde hlasitě volat po snížení podpory obnovitelných zdrojů. Doma by pak měl být přijat zákon, že po splnění našeho závazku vůči EU okamžitě končí veškerá podpora obnovitelných zdrojů.

„Problém OZE tedy není o 'solárních baronech', ale o zeleném politickém rozhodnutí EU, že tyto zdroje se budou povinně odebírat a dotovat. Dokud se nezmění tato politika, bude tady problém drahých OZE stále s námi. Prezident Zeman a premiér Nečas by tedy měli v současné situaci udělat úplně něco jiného, než navrhují. Místo zřizování 'superkomisí' je třeba dojet do Bruselu a říci na summitu, že podpora pro OZE by se v celé EU měla snížit,“ podotýká Fajmon.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

13:51 To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

Aktivisté z Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) už jsou zase na scéně. Tentokrát drží hlad…