Problémy pohřebních služeb kvůli zmatkům s kovidem. Ministerstvo něco řeklo, ale povinné to není

13.11.2020 13:26

Pohřební služby se potýkají s problémy kvůli nedůstojným postupům, které na jaře doporučilo ministerstvo zdravotnictví při nakládání s těly zemřelých s covidem. Nevědí přitom, že pytle na mrtvé ani pohřeb žehem, o kterých resort mluví, nejsou povinné a nemají oporu v zákonech, informují Lidovky.

Problémy pohřebních služeb kvůli zmatkům s kovidem. Ministerstvo něco řeklo, ale povinné to není
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kříž s Kristem na hřbitově

Petra Cimerhanzlová z pohřební služby v Českém Krumlově popsala, jak sílí chaos v pohřebních ústavech v době, kdy počet úmrtí s koronavirem závratně stoupá. „U zemřelých s covidem provádíme pouze žeh. Představte si, že má někdo v rodinném hrobu pochovanou maminku a vedle ní chce pohřbít tatínka, jenže ten byl covid pozitivní a vy pozůstalým musíte vysvětlit, že to nejde. Nelíbí se nám to,“ popsala, v jak nepříjemné situaci se pohřební služby ocitají. Je to nepříjemné.

Konkrétně řád pohřebiště v jihočeském městě říká, že do země mohou být pochována pouze těla s materiálem, který je lehce rozložitelný. To však plastové vaky, do nichž se na doporučení ministerstva zdravotnictví mají zemřelí s covidem ukládat, nesplňují. „Nakonec to většina pochopí a přistoupí na kremaci,“ dodává Cimerhanzlová.

Řídí se doporučením, jež zveřejnil zdravotnický resort už na jaře a jehož smyslem bylo snížit riziko přenosu viru z těla zemřelého. „Standardní a poslední služby, jako je česání a mytí, se neprovádí. Tělo se neobléká. Vkládá se do určeného obalu (pytel s krytým zipem ze silnostěnného plastu),“ stojí v dokumentu z jara, který je do dnes ve stejném znění.

Česká legislativa přitom pravidla pro nakládání s těly zemřelých s koronavirem neurčuje a pohřební služby často netuší, že se těmito nedůstojnými postupy nemusejí řídit. Covid-19 totiž nepatří na seznam vysoce infekčních nemocí a nemůže se rovnat tak vážným chorobám, jako je ebola, SARS, ptačí chřipka či mor.

Ministerstvo i z toho důvodu mimořádná nařízení v oblasti pohřebnictví pouze doporučilo. „To slyším poprvé. Sama bych byla ráda, kdybychom mohli lidem nabídnout služby, jaké si přejí,“ říká Cimerhanzlová.

Předseda Asociace soukromých pohřebních služeb Jaroslav Mangl pozůstalým proto doporučuje si dát pozor, pokud jim pohřební služba řekne, že něco z klasické nabídky není za současné situace možné provést. „Měli by se obrátit na jiný ústav. Ta opatření nemají žádnou právní oporu,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tajemník od Pitharta“ a „Vystrčilův profesor“. Pozoruhodný příběh právníka, který stojí za akcí proti Zemanovi

10:04 „Tajemník od Pitharta“ a „Vystrčilův profesor“. Pozoruhodný příběh právníka, který stojí za akcí proti Zemanovi

Akce „článek 66“, která má zbavit prezidenta republiky pravomocí a přenést je na jiné ústavní činite…