Proč bychom potřebovali muže a ženu, že? Duka k dnešní „podnapilé“ společnosti

04.11.2022 17:53 | On-line

„Byli přesvědčeni, že už jsme bozi, kteří si vystaví svůj vlastní svět,“ řekl kardinál Duka k příčinám současných těžších časů v rozhovoru pro Rádio Universum. Varoval, že v současné době již kvůli některým ideologům „přestáváme úplně rozlišovat hranici mezi utopií a vizí a domníváme se, že už jsme v nové skutečnosti“, což je prý základní chyba. Odmítá, že bychom mohli předělat „základní koncepci“, jíž je rodina. „Můžeme ji do jisté míry doplňovat, ale předělávat ji nemůžeme,“ míní. Návrat hodnot spojených s rodinou jde podle něj pozorovat i ve spojení s konfliktem na Ukrajině.

Proč bychom potřebovali muže a ženu, že? Duka k dnešní „podnapilé“ společnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka

Anketa

Líbil se vám plakát „Putin v pytli na mrtvoly“, který vyvěsil Rakušan?

2%
97%
hlasovalo: 33147 lidí
Duka v rozhovoru pro Rádio Universum shrnul, že nynější situace je „velice vážná“. „Jsme svědky toho, že někteří zapomínají, že ne války, ale touha po míru, přátelství, a po lásce je nejsilnější motor. Když vezmu Bibli, tak v Bibli se dočtu o tolika válkách a hrůzách – do jisté míry vzpomeňme na šoa, holocaust – ale když budu číst knihu Ester, tak vidím, že už tam tyto momenty hrály svou roli. Také se dočtu, že v Knihách královských začalo jaro, a králové vyjeli do válek, tak jak činí obvykle. Carl von Clausewitz, pruský generál, považoval válku za jeden z normálních politických prostředků. Díky Bohu jsme se jaksi odrazili a chápeme, že válka nemůže být běžným prostředkem, a technologický rozvoj ukázal, že by válka mohla opravdu skončit sebevraždou lidstva. Takže obava, kterou lidé prožívají, je oprávněná,“ shrnul.

Je tu však podle něj na druhé straně i naděje, jelikož dle něj „ve všech válkách nakonec nezvítězili ti, kteří chtěli pošlapat to nejzákladnější, lidskou důstojnost, která by nebyla, kdyby nebylo svobody, přátelství, vzájemnosti a solidarity“.



K utahování svobody podotkl, že vždy věřil v to, že se vrátí. „Aby člověk mohl být člověkem, tak odvozuje svou důstojnost z prvních stránek Bible – člověk stvořený k Božímu obrazu. A to myslím, že stojí za to. A proto i v těch nejtěžších chvílích jsem nikdy neztratil důvěru: Ono to praskne, svoboda se vrátí. Ale smyslem nebyl ten zlom, ale to, co přišlo,“ řekl.

Svoboda je podle něj „velice ohrožena“ i nyní. „Ale přiznejme si také, že to byla nezodpovědnost, která se projevila nejenom v osobním, ale i v politickém, kulturním, ekonomickém životě. Vždyť jsme byli přesvědčeni, že už jsme bozi, kteří si vystaví svůj vlastní svět,“ doplňuje k aktuálním časům.

Varoval také před mnohými ideology. „Dnes můžete natočit třeba film, nějakou inscenaci v nejrůznějších formách, a veliká část lidí ji začne chápat, jako ‚ano, to je skutečnost‘. My už přestáváme hranici mezi utopií, vizí, úplně rozlišovat a domníváme se, že už jsme v nové skutečnosti. A v tom, myslím, že je základní chyba,“ varoval.

Současné snahy o odmítnutí rodiny vnímá s připomínkou, že za nimi stojí do značné míry komunisté. „Jestliže si vezmu Komunistický manifest, tak vím, že tam je poprvé vysloven zánik rodiny. A pak si můžeme zalistovat v knize Aldouse Huxleyho, v českém překladu ‚Zánik civilizace‘, kde jsme konfrontovaní s vizí jiného světa, a myslím, že naše společnost je tak trochu podnapilá tím, co všechno, i v dobrém slova smyslu, dokážeme. Tak nač bychom potřebovali muže a ženu? Tak, jako se někteří domnívají, že mléko se vyrábí v Kauflandu, tak si někteří řeknou: ‚Tak tady bude nějaký baby-supermarket‘, a tak dále. Čili, tyto věci jsou pak dané,“ zmínil.

Návrat hodnot, jakými je rodina a spojení dětí s matkou a otcem, Duka pozoruje v souvislosti s ukrajinským konfliktem. „Když vypukla v současné době ukrajinsko-ruská fronta, tak najednou začneme zjišťovat, že tam se tyto hodnoty začínají realizovat jako jediná obrana. Koho jsme tady vítali? Nevítali jsme tady mladé muže, jak utíkají, ale vítali jsme děti, nebo babičky s dětmi, nebo s vnoučaty,“ přibližuje.

Sám rozmlouval s ukrajinskými rodinami, které prchaly ze své napadené země, a vzpomíná si v této souvislosti na setkání s maminkami s dětmi, které uprchly z Oděsy. Když mluvil s jedním z chlapců, dozvěděl se od něj, že uprchl jen spolu se svou mámou, zatímco jeho otec zůstal, aby bránil Ukrajinu. Malý chlapec mu měl tehdy přehrát rozhlas, jak si jej vybavuje z dokumentárních filmů: „Broni na frontu, broni Ukrajiny.“

„Tak tady najednou začneme chápat základní vztah, který z člověka vytváří společenskou bytost, to, čemu říkáme láska,“ říká Duka k momentu, kdy hovořil s uprchlým ukrajinským chlapcem.

Duka se s uprchlíky z Ukrajiny setkal již krátce po ruském vpádu do země a na jednom setkání s Ukrajinci ubytovanými na Praze 2 skrze ukrajinského velvyslance poslal ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému poděkování a adresoval projev úcty.

„Jako dvanáctiletý představitel vojenské duchovní služby děkuji ukrajinským vojákům i těm, kteří je podpírají. To, co jste dokázali, je neuvěřitelné. Putin první bitvu prohrál, to říkám jako syn vojáka. Bůh žehnej a sláva Ukrajině,“ uvedl též Duka při setkání s uprchlíky z Ukrajiny na začátku dubna.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…