Proč dostal pražský imám deset let natvrdo? Přispěly k tomu nahrávky i fotky s kalašnikovem

02.05.2020 9:25

Bývalého pražského imáma Samera Shehadeha potrestal v únoru Městský soud v Praze deseti lety vězení za účast na teroristické skupině a financování terorismu. Samerovu bratru Omarovi uložil jedenáctiletý trest a jeho žena Fatima Hudková má jít do vězení na šest let. K rozhodnutí soudu byly klíčové nahrávky, o nichž informuje iROZHLAS.cz, který získal rozsudek na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Proč dostal pražský imám deset let natvrdo? Přispěly k tomu nahrávky i fotky s kalašnikovem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud se zabýval případem bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, jeho bratra a švagrové. Trojice čelí obvinění z účasti na teroristické skupině, z podpory a propagace terorismu a z financování terorismu

Případ bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, jeho bratra Omara a Fatimy Hudkové je v českém prostředí velmi neobvyklý tím, že Samer pomohl svým příbuzným dostat se do Sýrie, aby tam mohli bojovat ve jménu islámu.

Obhajoba tvrdila, že Fatima se v Sýrii pouze starala o manžela. „Že tam pouze vařila a prala Omarovi ponožky, soud odmítá,“ uvedla během líčení soudkyně. Fatima totiž odtamtud své matce poslala například fotografii v nikábu a s kalašnikovem v ruce.

Ve zprávách své matce Fatima několikrát zdůraznila, že ví, co dělá, a že ji k tomu nikdo nenutil. „Já tady nejsem kvůli němu (Omarovi), já jsem tady kvůli tomu, že chci bojovat proti nevěřícím,“ sdělila v hlasové zprávě z října 2017. „Naším vzorem je Usáma bin Ládin,“ dodala také.

„Nejenže jsme se naučili se zbraněmi, ale i taktiku, jak zaútočit a jak zareagovat zpětně na různé předměty, třeba pasti, bunkry, útoky (přepadení) měst, útoky v lesích. Jak držet zbraně a vše… Naučili jsme se používat více zbraní, nejen kalašnikov… Také granátomet, naučili jsme se s bombami… Ale díky Bohu, dá se říci, že já jsem byl z nich nejlepší ve sportu a taktice, a vždycky jsem byl princem skupiny,“ psal Omar během pobytu v Sýrii bratrovi Samerovi, jenž mu pomohl dostat se do válkou zmítané země.

Během pobytu v Sýrii Omar uvažoval o tom, že by se z něj stal sebevražedný útočník. „Další věc, o které chci mluvit, je ta, že tvůj bratr se chce stát ingimásím (útočící sebevrah, pozn. red.). To ale není hračka a já bych nechtěl, aby to tak bylo,“ potvrzuje Samerovi známý z teroristické skupiny. Jestli se to nakonec stalo, není jasné.

Omar byl v organizaci an-Nusra, kde podle důkazů většinu času cvičil bojovníky a společně se skupinou bojoval nejméně do října roku 2017. Poté už o něm ani o jeho manželce nemají české úřady žádnou zprávu.

Samer Shehadeh v minulosti uvedl, že s oběma byl v kontaktu naposledy v polovině roku 2018. Proto také byl jediným z nich, kdo si únorový nepravomocný rozsudek vyslechl. Byl odsouzen k deseti rokům vězení za to, že pomohl uprchnout dvěma lidem do Sýrie a ti se tam začlenili do teroristické skupiny an-Nusra. A také za to, že organizaci financoval.

Omarovi Shehadehovi soud vyměřil jedenáct let za mřížemi za to, že se reálně připojil ke skupině an-Nusra, Fatima pak dostala za svoje skutky šest roků odnětí svobody. Právní zástupci trojice se proti rozsudku Městského soudu v Praze odvolali, případ tak bude na konci května řešit Vrchní soud v Praze.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…