Proč se vás Babiš bojí, zeptal se Moravec Piráta Bartoše. A spustil kanonádu

25.06.2017 12:58

Václav Moravec si na neděli pozval do Žižkovské věže předsedu Pirátů Ivana Bartoše a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten původně svou účast potvrdil, ale pár dní před vysíláním svou účast odvolal, za což to pořádně schytal jak od Moravce, tak od Bartoše.

Proč se vás Babiš bojí, zeptal se Moravec Piráta Bartoše. A spustil kanonádu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

V Žižkovské věži nakonec seděl jen Bartoš. „Andrej Babiš účast na debatě před měsícem potvrdil, a když jsme mu před vysíláním poslali okruhy otázek pro dnešní pořad, účast odmítl. Zdůvodnil to nemocí v rodině,“ prohlásil Moravec. Vzápětí připomněl, že Babiš v týdnu představil svou knihu a celý týden jezdil po republice. Až v neděli najednou nemůže přijít do České televize.  

„Proč se vás Andrej Babiš bojí?“ zeptal se hned na úvod Moravec. „Já nevím, ale vypadá to tak, že se Babiš Bartoše bojí, protože on je silný v kramflecích, když tu debatu dokáže řídit on a jeho tým, ale když by měl přijít do konfrontace s někým, kdo některým tématům víc rozumí, tak se bojí a oslovuje voliče raději přes Facebook a objíždí republiku,“ udeřil na Babiše šéf Pirátů s tím, že Babiš jede v podstatě show jediného muže.

Vzápětí Babišovi připomněl, že už čtyři roky vládne, takže mohl své sny prosazovat. „Vy když si přečtete to, o čem Babiš sní, tak v oblasti e-governmentu by neměl jen snít, to jsou věci, které je potřeba realizovat,“ udeřil Bartoš na šéfa hnutí ANO s tím, že jeho strana je už čtyři roky součástí vlády a nic s tím neudělala.     

„Ve vládě jsou dlouhodobě lidé, kteří nejsou políbení informační technologií,“ pálil dál do politiků Pirát. Podle jeho názoru byla chyba, když bylo zrušeno ministerstvo informatiky, ale i když bude navráceno do soustavy ministerstev, bude naprosto zásadní, aby ho řídil někdo, kdo problematice informačních technologií opravdu rozumí. „E-government není jako šikanózní EET. To je úřad z domova,“ podotkl Bartoš.

„Pan ministr se vždycky prsí tím, jak zveřejňuje smlouvy ministerstva na internetu, ale to, co dělá, to není žádná transparence... Já si nemyslím, že Babiš přinese něco nového, protože ti politici, kteří tu posledních dvacet let vládli, tak on s nimi celých dvacet let kšeftoval, čerpal dotace a tak podobně,“ tepal dál Babiše Pirát.

Digitální totalita

V obecné rovině se ale obul do celého českého státu, který prý na nás dnes chystá digitální totalitu. Občané jsou dnes evidováni v celé řadě registrů. Stát o nás prý ví prakticky všechno, zatímco když občané chtějí cokoli zjistit od státu, ten se brání informaci vydat. Bartoš se v této souvislosti dovolává svobodného přístupu k informacím, na který některé úřady odmítají reagovat a často je k tomu nutí až soud.  

„My se nesmíme vzdávat naší svobody, protože ta nemusí být věčná. Ty informace, které dnes odevzdáváme státu, je možné zneužít. Podívejme se na sousední Turecko, kde stát sbíral informace a pak, když ten systém přitvrdil, když se prezident Erdogan rozhodl změnit režim, tak po kom šel? Informace o svých kriticích čerpal z Facebooku,“ varoval Bartoš.

Posléze se věnoval pohledu Pirátů na NATO. Strana má prý jasný postoj k Severoatlantické alianci. Piráti berou jako danou věc, že je Česko součástí NATO, a podle Pirátů by bylo nejlepší, kdyby se v rámci NATO budoval tzv. evropský pilíř.

Nakonec zdůraznil, že Piráti jsou stranou, která je budována už osm let, a za těch osm let Piráti ukázali, že od svého programu odmítají ustoupit. Důkazem prý může být i jejich chování na pražském magistrátu, kde opakovaně odmítají akceptovat nápady pravomocně odsouzeného sociálního demokrata Karla Březiny. „My když řekneme, že přes něco nejede vlak, tak přes to vážně nejede vlak,“ hřímal ve studiu Ivan Bartoš.

Stejně neústupně se prý budou Piráti chovat ve sněmovně, až je voliči pustí na tradiční politiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Důchodová past. Bude to bolet nyní, nebo později. Ekonomický expert promluvil

6:55 Důchodová past. Bude to bolet nyní, nebo později. Ekonomický expert promluvil

Ekonom Jan Pavel z Národní rozpočtové rady ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozh…