Profesor Bárta: Kolaps našeho světa může přijít velmi rychle

03.09.2017 21:41

Egyptolog Miroslav Bárta v rozhovoru pro SecurityMagazín.cz uvedl, že kolaps civilizace přichází rychle, ale cesta k němu je dlouhá. Řekl mimo jiné také to, že pokud je společnost vyprázdněná, bez společné ideje, málokdo za ni bude bojovat.

Profesor Bárta: Kolaps našeho světa může přijít velmi rychle
Foto: Reprofoto:ČT
Popisek: Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr.
reklama

Bárta v rozhovoru uvedl, že si myslí, že naši civilizaci čeká opět velká proměna. „Svět se zásadně proměňuje a dokladem toho může být obrovská polarizace obyvatelstva, jak ji vidíme v USA, Francii, Velké Británii, Rakousku, Nizozemsku, u nás doma i jinde. A například zcela nedávné nepokoje v Hamburku mohou být jedním ze symptomů vyčerpanosti současného systému. Na druhou stranu, konec nikdy nenastane, alespoň doufám – lidské společnosti se budou vyvíjet dál. Otázka je jak – všechny scénáře jsou rozepsané a jsou jen na nás,“ míní Bárta. 

Ke kolapsu obvykle směřuje systém v řádu desetiletí. „Příčin je vždy několik a jsou dlouhodobé, neexistuje pravidlo stříbrné kulky. V okamžiku, kdy je systém vnitřně na tom tak, že již nefunguje společenská smlouva a upadá jeho identita, stačí sám o sobě nevýznamný spouštěč, jako například poklidná demonstrace studentů 17. listopadu nebo upálení se Muhammada Buazíziho,“ zmínil následně Bárta. 

Původní text ZDE.

Poučit z minulosti se však podle jeho slov nelze, jen se prý dá inspirovat. „Co si uvědomujeme velice málo, je, a co je stoprocentně doloženo z dějin člověka na této planetě, je, že základem toho, aby společnost překonala výzvy, které logicky přicházejí, je myšlenka a vize. Vyprázdněná společnost bez obecně sdílené myšlenky, identity a vize nemá šanci. Když nevíte, kam patříte, a netušíte mnoho o vlastní identitě, tedy, co jste a odkud a kam jdete, těžko budete ochoten za to bojovat. Vize a identita jsou skutečně alfou a omegou pokračování v čase,“ dodal Bárta.

Závěrem rozhovoru se vyjádřil také k migraci, kdy ke stěhování národů docházelo v našich dějinách opakovaně. „Obvykle jsou důsledky takovýchto stěhování politické, sociální a ekonomické, na jejichž počátku však často stojí dynamika přírodního prostředí, které obvykle – zjednodušeně řečeno – znamená zhoršení klimatu a ubývání základních zdrojů – zemědělské půdy, pastvin a vody,“ podotkl Bárta. Ubývání zdrojů pak podle studií vede k nárůstu konfliktů.

„V tomto smyslu může být i naše budoucnost velice pestrá. Jak jsem již však naznačil, všechny scénáře jsou rozepsané. Jsme společností s nebývalou úrovní znalostí, technologií a jsme prakticky globální. Na druhé straně jsme sami sobě největším nepřítelem – trpíme nemocí z opulence, jejímž důsledkem je mimo jiné i to, že se pomalu ale jistě stáváme údržbáři bez vizí a ambicí,“ uzavřel se slovy, že každý, kdo vstupuje na naše území, by neměl konat v rozporu s ústavou dané země, dodržovat právní řád a nebude páchat trestnou činnost. Kdo by to porušil, měl by být neprodleně deportován do země, odkud přišel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…