Profesor Bělohradský: Díky Zemanovi vychladl nahnědlý proud. Lidé se uklidnili, protože vidí, že jim někdo naslouchá

20.07.2016 7:54

Profesor Václav Bělohradský patřil k nejvýraznějším komentátorům politického a společenského dění z řad akademiků. Nyní se tento filozof rozhodl vstoupit do praktické politiky, a to jako společný senátní kandidát za ČSSD a zelené na Praze 6. Občanům se představil v rozhovoru pro MF DNES.

Profesor Bělohradský: Díky Zemanovi vychladl nahnědlý proud. Lidé se uklidnili, protože vidí, že jim někdo naslouchá
Foto: Daniela Černá
Popisek: Profesor Václav Bělohradský
reklama

Nejprve Bělohradský pochválil současnou vládu. Spolupráce ČSSD a hnutí ANO nás prý vyvádí z „ekologicky a sociálně lhostejného pojetí soukromého vlastnictví z devadesátých let“. Sám se, jak přiznal, nejvíce zajímá o „klasická zelená témata“. Proto by i jako senátor za Prahu 6 chtěl z metropole budovat „smart city“. „Vídeň má dnes celou smart čtvrť, kde se jezdí na kole a žije úplně jinak,“ plánuje.

Jak by to provedl v konkrétních zákonech však prý zatím ještě netuší, o některých zákonech prý už ale představu má. Udělal by vše pro to, aby se neprolomily limity k těžbě hnědého uhlí.

Poté promluvil o současném prezidentu Zemanovi, kterého prý rozhodně nelze vnímat negativně. „Naše země je rozbitá na elity a další a on tuto mezeru mezi elitami a významnou částí národa představuje,“ vysvětluje. Na druhou stranu prý díky prezidentu Zemanovi vychladl „nebezpečný nahnědlý proud“, který se projevoval šibenicemi na náměstích. Díky Zemanovi prý takoví lidé získali pocit, že jim někdo naslouchá, a přestali se radikalizovat.

A pak promluvil poměrně ostře i o prostředí elit, konkrétně univerzit, na kterých se sám mnoho let pohyboval. Podle Bělohradského jsou zcela odtržené od reality, dokonce i od případných čtenářů z akademických řad. „Funguje ‚univerzitní škvár‘, to jsou spisy, na které dostanete nějaký grant – a pak je odnesete do sklepa. Univerzitní systém je nastaven tak, že produkuje texty bez čtenářů jako základní podmínku kariéry,“ vysvětluje. Sám nevylučuje, že pohledem zvenku jednou zjistí, že „to, co jsem psal, byly blbosti“.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…