Profesor Bělohradský smutně: Už nemáme ČSSD...

14.11.2014 11:11

Velkým ideovým hnutím už nikdo nikdy neuvěří. Míříme do éry tematických krátkodobých hnutí, říká v rozhovoru pro Týdeník Echo známý český filozof Václav Bělohradský. Ukázku z rozhovoru zveřejnil server Echo24.cz.

Profesor Bělohradský smutně: Už nemáme ČSSD...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Bělohradský
reklama

Podle Bělohradského nyní skončila epocha velkých stran a politický systém se nejen rozpadá do kaleidoskopu zájmů, ale také splývá do nových tematických hnutí.

Už nejsou velké továrny, kde byly společné zájmy

A proč se velké strany podle Bělohradského definitivně rozpadly? Filozof vidí hned několik důvodů. Například ten, že už u nás nejsou velké továrny, kde byly společné zájmy. „Máme masy individuí. Žijeme v tekuté společnosti a tekutá společnost nemůže mít netekuté strany,“ vysvětluje s tím, že dnes je ochoten vládnout s každým.

Už nemáme ČSSD, o které víme, že nebude vládnout s Kalouskem

Upozornil na to, že sociální demokracie někde vládne s TOP 09, někde s ANO, jinde s komunisty. A někde dokonce se chtěla dát dohromady s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. „To už není ta sociální demokracie, o níž, když získá ve volbách moc, víme, jaký má program, jaké má priority, a také víme, jaké bude mít koaliční partnery,“ uvedl Bělohradský s tím, že dřív jsme mohli mít naprostou jistotu, že ČSSD nebude vládnout s Kalouskem. „Teď ji nemáme,“ poznamenal Bělohradský.

Poukázal také na jasnozřivost Václava Havla, který prý měl dobře vypracovaný pojem postdemokracie. „V tomhle byl jasnozřivý. On věřil v tematická hnutí, která dosáhnou svého cíle se spojenci, již se v té chvíli zformují,“ uvedl filozof s tím, že k tomu navíc internet neuvěřitelně snižuje transakční náklady a je tak snadné dát se ad hoc dohromady v konkrétním společném zájmu. „To je ta tekutost. Míříme do éry tematických krátkodobých hnutí. K tomu jsme velmi blízko. Velmi poučné bude sledovat, jak dopadne hnutí ANO,“ podotkl filozof Bělohradský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Benešová má překvapivé jméno. Pospíšil byl zděšen

12:16 Benešová má překvapivé jméno. Pospíšil byl zděšen

Hosty nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli ministryně spravedlnosti za ANO Marie …