Profesor Drulák: Berlín, Brusel, Paříž. To je pro nás důležité

30.01.2017 11:20

Někdejší náměstek ministra zahraničí a nový český ambasador v Paříži Petr Drulák v rozhovoru pro Právo uvedl, že pro Česko je klíčové, aby mělo kvalitní vztahy s Bruselem, Berlínem a Paříží.

Profesor Drulák: Berlín, Brusel, Paříž. To je pro nás důležité
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.

Nominace Druláka na post velvyslance v Paříži přitom napoprvé vládou neprošla, neboť podle výtky není Drulák dost extrovertní. „Slyšel jsem, že padlo, že jsem introvertní, ale sám si nejsem jist, jestli do té kategorie patřím. Ale i kdyby, tak si nemyslím, že to znemožňuje práci diplomata, protože ten musí navazovat a udržovat kontakty a prosazovat určité věci. A to dovedu, jinak bych do toho nešel,“ řekl muž, jenž na ministerstvu skončil jako politický tajemník. 

Nabídku na post ambasadora ve Francii podle svých slov dostal ve chvíli, kdy si vážně rozmýšlel odchod z ministerstva a přemýšlel o návratu do akademické sféry. „Paříž mě ale zaujala, protože mám k Francii poměrně intenzivní a hluboký vztah. Je to důležitá země a v česko-francouzských vztazích nás čeká dost práce. V posledních letech se podařilo vytvořit poměrně intenzivní politický dialog na všech úrovních a nyní bych byl rád, aby se závazky přetvářely do konkrétních projektů,“ poznamenal Drulák.

Francie je dle jeho názoru naprosto zásadním hráčem v dnešním světě. „Jednak má stále Francie globální roli tím, že je stálým členem Rady bezpečnosti OSN a má velký geopolitický význam v Africe a na Blízkém východě. Pro nás je ale zásadní role Francie v EU, protože Paříž je jeden bod trojúhelníku, který tvoří ještě Berlín a Brusel,“ dodal. 

Závěrem se Drulák také vyjádřil k úspěchu republikánského kandidáta Donalda Trumpa v USA či k nacionalistům v Německu a právě i ve Francii. Podle něj k vzestupu těchto politiků dochází proto, že zpracovávají témata, na něž standardní partaje nereagují. „Důležité je, jak si s takovými lidmi, když se dostanou k moci, poradí politický systém, nakolik jsou demokratické instituce odolné,“ řekl s tím, že nikdy však nesdílel alarmistické představy spojené s nástupem Trumpa, neboť podle jeho slov odpovídá na některé potřeby společnosti USA. „Společnosti sice bohatnou, ale nůžky mezi nejbohatšími a nejchudšími se rozevírají, což je velmi nebezpečné. To považuji za mnohem větší hrozbu a výzvu než migraci,“ dodal.

„Považuji ale za pozitivní, že díky Trumpovi se začal obnovovat evropský duch a vědomí, že je na nás, abychom se o sebe postarali. Evropa má na to být vedle USA, Ruska nebo Číny centrem globální politiky a měla by se začít soustřeďovat na vytvoření vlastního silného a sebevědomého celku. Zároveň to ale není důvod pro pohřbívání transatlantických vztahů a to spojenectví je třeba dál udržet,“ uzavřel Drulák.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

20:17 Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

Moravský kandidát SPD a Trikolory do Evropského parlamentu Boris Latýn ve svém komentáři zmiňuje ana…