Profesor Dušek, hvězda ministerských tiskovek: Až šedesát procent nakažených zemřelo na něco jiného, ne na koronavirus

26.05.2020 21:48

Až šedesát procent lidí, jejichž úmrtí jsou v českých koronavirových statistikách, primárně na nemoc covid-19 nezemřelo. Na tuto skutečnost upozornil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Zemřelí měli většinou jiné chronické nemoci, často i více než jednu. Nejčastěji šlo o nemoci srdce, dýchací soustavy nebo cukrovku. Aktuálně statistika Ministerstva zdravotnictví eviduje v souvislosti s novým koronavirem 317 úmrtí.

Profesor Dušek, hvězda ministerských tiskovek: Až šedesát procent nakažených zemřelo na něco jiného, ne na koronavirus
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Praze začalo plošné testování na koronavirus. Zájem veřejnosti byl mimořádný, lidé u odběrových míst stáli ve frontách už od rána. Došlo i na malé potyčky
reklama

Anketa

Podporujete návrh, aby se v českých obchodech povinně prodávalo až 85 % českých potravin?

91%
9%
hlasovalo: 11192 lidí
Třetina všech úmrtí bylo mezi lidmi nad 85 let, další více než třetina ve věku 75 až 84 let. Téměř čtvrtina nemocných byla ve věku 65 až 74 let. Jen 29 zemřelých bylo mladších než 64 let. Jediný člověk byl mladší než 34 let. Z hlediska pohlaví nemoci podlehlo 185 mužů a 132 žen.

Ústav zdravotnických informací a statistiky zpracoval data o zemřelých pacientech pozitivně testovaných na covid-19 k 1. květnu podle věku a jejich chronických chorob. Mezi lidmi nad 60 let mělo více než 70 procent kardiovaskulární onemocnění jako například vysoký tlak, u osmdesátníků to bylo přes 80 procent.

Svou roli zřejmě hrály i další zdravotní problémy. Zhruba třetina úmrtí lidí mezi 60 a 89 lety měla cukrovku a dále čtvrtina nemoci trávicí soustavy. U lidí nad 90 let to bylo 37 procent lidí s problémy trávicí soustavy.

U mladších šedesáti let mělo zhruba 16 procent nemoci srdce a stejný podíl nemoci trávicí soustavy, deset procent cukrovku. Dušek upozornil, že lidí s prodělaným onkologickým onemocněním bylo mezi zemřelými jen málo. Nejvyšší podíl jich byl mezi sedmdesátníky, a to sedmnáct procent. Žádnou z výše uvedených chronických nemocí ani nemoci dýchací soustavy nebo ledvin nemělo 47 procent zemřelých mladších 60 let.

Zhruba 60 až 70 procent všech nemocných s covidem-19, jejichž počet v České republice překročil 9000, má podle Duška více než jednu chronickou nemoc. „V březnu bylo starších 65 let a chronicky nemocných asi 25 procent nakažených, dnes je to asi 12 procent,“ uvedl Dušek na odborné konferenci Co víme a nevíme o covidu-19 pořádané Univerzitou Karlovou..

Na konci května odhaduje Ústav zdravotnických informací a statistiky 9430 potvrzených případů covidu-19.

Seniorů nad 65 let je mezi nakaženými pětina, 11 procent je starších 75 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tvrdě zavírat, očkovat i kojence.“ A dřív psal: „Stydím se za Čechy, nechtějí běžence“

6:21 „Tvrdě zavírat, očkovat i kojence.“ A dřív psal: „Stydím se za Čechy, nechtějí běžence“

Imunolog Václav Hořejší patřil při pandemii covidu-19 k těm, kdo se v médiích vyjadřovali poměrně ča…