Profesor Flegr: Bude ještě hůř. Spočítáno. Pomstěte se za covid!

13.10.2020 10:52

Babiš svou nečinností přinesl druhou vlnu. Vláda by neměla být vyznamenaná, ale žalovaná za zabití z nedbalosti. A s přicházející zimou se situace zhorší a nevylepší se do dubna, předvídá parazitolog Flegr. Doufá, že se ze současné situace poučíme.

Profesor Flegr: Bude ještě hůř. Spočítáno. Pomstěte se za covid!
Foto: Repro Facebook
Popisek: Parazitolog Jaroslav Flegr
reklama

Po včerejším oznámení dalších proticovidových opatření situaci formou proslovu ke svému kocourovi hodnotil i parazitolog Jaroslav Flegr. Zmínil studii čínských vědců, kteří se zabývali vztahem teploty a vzdušné vlhkosti na šíření viru. „Zjistili, že s každým stupněm, o který je v zemi tepleji, poklesne asi o 3 % počet infekcí za den a asi o 1,2 % počet úmrtí na koronavirus za den. Podobně s každým vzrůstem relativní vlhkosti o 1 % klesá 0,85 % počet infikovaných za den a o 0,51 % počet úmrtí za den. V diskusi vysvětlili, že se přesně takový výsledek dal očekávat, neboť výrazná sezonalita v nakažlivosti se projevuje u většiny akutních respiračních onemocnění včetně původního SARS,“ informoval vědec.

Anketa

Akceptujete nově vyhlášená vládní opatření?

80%
20%
hlasovalo: 24687 lidí

Flegr dodává, že jim okolnosti daly za pravdu a s příchodem léta se situace skutečně zlepšila. Ale radost z babího léta dlouho nevydržela. „Kvůli chybám našich epidemiologů a především neodpovědným a hloupým intervencím ze strany některých politiků, netroufám si jmenovat, abych omylem nepřipojil nějaké hodně neslušné přídavné jméno, nás čekají během dvou týdnů přeplněné nemocnice,“ věští parazitolog.

Ale podle něj se s příchodem zimy situace ještě zhorší, očekává až zdvojnásobení reprodukčního čísla. „Navíc, vzhledem k tomu, že do zimy vyčerpáme v těle zásoby vitamínu D ze sluníčka, a náš imunitní systém proto zeslábne, zvýší se nejspíš i smrtnost onemocnění covid-19. Ta byla v první vlně možná až 3x vyšší, než je nyní,“ říká Jaroslav Flegr. Podle něho není jasné, zda to bylo jen tím, že jsme se naučili více chránit starší a nemocné a že se lékaři naučili s nemocí lépe bojovat, nebo kvůli nižší obranyschopnosti v chladných měsících.

„Z první vlny epidemie jsme se nepoučili, protože jsme ji pomocí zavedených opatření rychle zastavili. Pan Babiš nám za vydatné pomoci některých zubařů, onkologů a kardiochirurgů zařídil druhou vlnu, a s ní druhou šanci se poučit,“ tvrdí parazitolog.

A dodává: „Když alespoň tuhle šanci nepromarníme, potom není vyloučeno, že nás ty tisíce pacientů, kteří v následujících dvou měsících zásluhou výše zmíněných pánů (dámu jsem galantně vynechal) zemřou na covid, možná zachrání před mnohem větším počtem obětí v zimě a v předjaří. No jo, ale státní vyznamenání bych jim za to ani v takovém případě nedával, žaloba za mnohonásobné zabití z nedbalosti by se mi zdála příhodnější.“

Celá situace nakonec prý ale dobře dopadne. Flegr doporučuje dodržovat covidové dvanáctero, které sdílel v jednom ze svých předchozích příspěvků. „Slibuji, že jak to jen půjde, tak se necháme doma všichni proti té potvoře koroňácké očkovat. Při troše štěstí můžeme být v dubnu za vodou,“ zakončil parazitolog svou chmurnou prognózu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

11:54 Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

Ve Vrběticích spáchali útok agenti GRU. Nešlo však o sklad společnosti IMEX Group, ale o továrnu na …