Profesor Halík vyslal tvrdá slova na adresu Klause i Zemana. A vychválil Havla

06.11.2014 22:05

Profesor Tomáš Halík je nositelem „duchovní nobelovky“. Jak se dívá na českou politiku čtvrt století po Sametové revoluci? V hodnocení polistopadových prezidentů Václava Havla a Václava Klause má jasno. Klause politoval a Zemanovi poradil, co má dělat, chce-li se skutečně přiblížit svým oponentům.

Profesor Halík vyslal tvrdá slova na adresu Klause i Zemana. A vychválil Havla
Foto: rep
Popisek: Půlnoční rozhovor s Tomášem Halíkem

Halík zdůrazňuje, že Československo a Česko podle jeho názoru vždy patřilo na Západ. Politici by si toho měli být vědomi a měli by vědět, že nelze patřit na Západ a současně se klanět Východu. Představa určitého mostu mezi Západem a Východem, jak ji prosazoval například prezident Eduard Beneš, podle Halíka není nosná a může být dokonce nebezpečná. Klaus i Zeman v počátcích své kariéry dávají najevo, že chtěli Česko vést na Západ, dnes své pohledy ale mění, což se projevuje i tím, že se vymezují proti zesnulému Václavu Havlovi.

„Při výročí listopadu 89 si svět znovu připomíná s úctou Václava Havla a jeho nástupce se nikdy nevyrovnal s tím, že ve srovnání s ním působí jako trpaslík. Dřív jsem se na něho hodně zlobil, teď už je mi ho spíš líto,“ hodnotí Halík. Jasný vzkaz má i pro prezidenta Miloše Zemana. „Pokud se Zeman chtěl přiblížit úrovni myšlení svých odpůrců, neměl si po léta ničit mozek alkoholem,“ radí kněz.  

Celý rozhovor vyjde v pátečních Lidových novinách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…