Profesor Höschl: Koronavirus přijde. Žádné kino, žádné divadlo, žádné veřejné akce, karnevaly, narozeniny

27.02.2020 12:07

K šířícímu se koronaviru se v uplynulých dnech vyjádřili pro Český rozhlas také dva lékaři – neurolog Martin Jan Stránský a psychiatr Cyril Höschl.

Profesor Höschl: Koronavirus přijde. Žádné kino, žádné divadlo, žádné veřejné akce, karnevaly, narozeniny
Foto: Repro Twitter @TruthRaiderHQ
Popisek: Dezinfikace residenční čtvrti v Šanghaji v rámci ochrany před šířením koronaviru

Neurolog Stránský se mimo jiné nechal slyšet, že hysterie kolem koronaviru je mnohem nebezpečnější než samotný vir. Zároveň podotkl, že koronavirus sice nelze podcenit, protože k dnešku zabil pár tisíc lidí a bude jich víc, ale stejně tak loni zemřelo v USA 38 tisíc lidí na obyčejnou chřipku. „Lidský mozek ale odjakživa fungoval tak, že představy jsou silnější než fakta,“ poznamenal Stránský.

Anketa

Bojíte se koronaviru?

39%
61%
hlasovalo: 9782 lidí

„Svět je ve stavu přebytku informací, které jsou převážně dezinformacemi a média k tomu přispívají. I New York Times včera psal, že počet mrtvých následkem koronaviru stoupl o rekordní počet během jednoho dne. Jednalo se přitom o 200 lidí, kteří kvůli jistým infekčním nemocem umírají každou hodinu! A nepíše se o tom. Působí to paniku,“ uvedl před zhruba čtrnácti dny Stránský. Ten se daleko víc obává hrozby globálního oteplování a nedostatku vody. 

Před podléháním panice varoval i psychiatr Cyril Höschl v rozhovoru, který se uskutečnil před dvěma dny. Podle něj je nutné nezapomínat například na to, že i obyčejná chřipka typu A, která se u nás každý rok šíří, má v určitých kruzích své oběti. „Zejména u lidí s už oslabenou obranyschopností. Staří a nemocní jsou vysoce rizikové skupiny i pro obyčejnou chřipku a s tou jsme se už naučili žít,“ uvedl. 

„Situaci, že to přeskočí k nám, lze předvídat a je velmi pravděpodobná. Nic si nenamlouvejme,“ řekl pak také k riziku koronaviru. „Pokud by to sem přišlo, udělejte všechno pro to, abyste se vyhnuli veřejným hromadným kontaktům. To znamená: žádné kino, žádné divadlo, žádné veřejné akce, karnevaly, narozeniny. Všechno si to odpusťte a zůstaňte doma, pokud to jenom jde,“ poznamenal také Höschl. Varoval totiž před tím, že úplné uzdravení nemocných koronavivrem je méně časté, než se předpokládalo. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odejít byla chyba, řekl Babiš o Afghánistánu. Další taková operace už nebude

16:59 Odejít byla chyba, řekl Babiš o Afghánistánu. Další taková operace už nebude

„Dlouhodobým operacím, jako byl Afghánistán, odzvonilo,“ zhodnotil předseda vlády Andrej Babiš na sl…