Profesor Keller se zlobí. Na imunní politiky. A na smějící se kmotry

15. 7. 2012 14:56

Hlasování o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání bylo událostí poklidného letního týdne. Kauzu postavili obhájci exministryně jako boj o poslaneckou imunitu. Ta ovšem v ČR moc velký smysl nemá. V komentáři pro deník Právo to píše sociolog Jan Keller.

Profesor Keller se zlobí. Na imunní politiky. A na smějící se kmotry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller
reklama

Problém je podle sociologa v tom, že politici v ČR tvoří skupinu imunních osob. "Pravidla byla nastavena tak, že ať už ti nahoře udělají cokoliv, jsou nepostižitelní. Výjimkou jsou nepohodlní jedinci - těm nepomůže ani imunita," píše Jan Keller v sobotním Právu.

Dokonalý systém
 
V České republice byl prý postupně vybudován systém organizované nezodpovědnosti. V jeho rámci pak v devadesátých letech proběhla privatizace.  
Nyní se opět v jeho rámci čerpají finance z EU a prostřednictvím reforem jsou odkláněny veřejné finance.

"V systému, který zde vznikl, není možno dohledat, která vláda vlastně zadlužila naši zemi. I když státní dluh už překročil 40 procent DPH, žádná vláda nepřevzala zodpovědnost ani za jediné procento," nelíbí se Kellerovi a dodává, že se všechny kabinety tváří, že dluhy snižují.

 
Kmotři se smějí u moře
 
Sociolog zároveň připomíná, že i když se ze státních zakázek ztrácejí částky rovnající se vypláceným sociálním dávkám, nikdo se nebojí, že se zjistí o koho vlastně stát tímto způsobem pečuje a komu tak výrazně zvedá životní úroveň.

Keller poukazuje na to, že prakticky neustále se rodí a zapadají různé "kauzy a aférky". V nejmenších jde o "pouhé" desítky nebo stovky milionů, ve velkých o miliardy a desítky miliard. "Fungují u nás imunity mnohem zaručenější než ta poslanecká. Když jste vyzbrojeni tou nejsilnější, můžete svému vyšetřování pobaveně přihlížet z některého z malebných přímořských letovisek," píše sociolog.
 
V této souvislosti "křečovité" přetahování o poslaneckou imunitu sice vytvořilo "bombastickou" událost uprostřed klidného letního týdne, ale to je podle Kellera asi tak všechno.  


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bob
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kecy, prdy! Vzdělanci, jděte se vycpat, vymetla Babišovy odpůrce Klára Samková. Vytáhla hrozné věci

14:40 Kecy, prdy! Vzdělanci, jděte se vycpat, vymetla Babišovy odpůrce Klára Samková. Vytáhla hrozné věci

Klára Samková na Facebooku zkritizovala odpůrce Babiše a Prymuly. Prý tato kritika pochází z tábora …