Profesor Krejčí našel společného jmenovatele všech dnešních válek

1. 2. 2015 10:35

Profesor Oskar Krejčí ví, kde mají svůj původ dnešní lokální války. Západ prý slábne, ale odmítá si to připustit. Někdejší koloniální nadvládu se snaží nahradit "šířením demokracie" a nadvládou dronů nad těmi, kteří se odmítají podřídit. Ekonomicky nejsilnějším kritikem západního vidění světa je Čína, které se v porovnání se Západem stále dobře daří a hned tak to prý neskončí. Roli v tom hraje i ropa.

Profesor Krejčí našel společného jmenovatele všech dnešních válek
Foto: Jakub Sobek
Popisek: Oskar Krejčí na besedě v Plzni
reklama

"Setrvávání na paternalistické postkoloniální politice, vize sebe sama jako nadřazeného vůdce – to je velký světonázorový problém. Představa 'břemena bílého muže', který koloniálním vykořisťováním přivádí své snědé bratry k civilizaci, se transformovala v 'demokratické náboženství'. Jen Západ ví, jak se má žít. A ti, co to nechápou, musí být přivedeni k poznání. V poslední době se stále častěji výchovným a vzdělávacím nástrojem stávají drony," prohlašuje politolog v rozhovoru pro Prvnízprávy.cz.

Poukazuje přitom na to, že ekonomiky zemí G7 slábnou, ale i navzdory tomu se snaží udržet svou nadvládu. Čína je ale stále ekonomicky silnější a dlouho si to nenechá líbit, podobně jako Rusko. Tyto dvě země se dnes sbližují. A Číně se bude dařit dál, ušetří totiž na dovozu levné ropy.

A Spojené státy bijí na poplach. Mají oprávněnou obavu, že Čína naruší jejich hegemonii. Mění se prý kvůli tomu i rozmístění amerických lodí. Na Západě se prý také tvrdí, že by mohli Číňané kolonizovat Sibiř, takže ohroženo je i Rusko, jenže tamní obyvatelé to vidí jinak. Čína je podle Rusů přátelskou zemí.

Co bude dál?

Z vojenského hlediska se prý zatím věci nemění. Síla USA a Ruska je prozatím nezpochybnitelná, ale i tady by v budoucnu mohlo dojít ke změnám. Ekonomicky je čínská měna stále silnější a lze předpokládat, že tento trend bude pokračovat. Nejsilnějšími měnami sice jsou dolar a euro, jenže tady jsou tendence slábnoucí.

Západ podle Krejčího již naráží na meze svého ekonomického a sociálního růstu. Americký prezident Barack Obama v letošním Poselství o stavu unie leccos svým spoluobčanům zamlčel. A pokud jde o Evropu, lpění německé kancléřky Angely Merkelové na politice škrtů vede k tomu, že se v Evropě obrozuje levice, jak to ostatně naznačuje i případ Řecka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…