Profesor Martin C. Putna: Ruská propaganda? Stačí si poslechnout, co pindá Miloš Zeman a jeho příprdelníčci

10. 7. 2015 13:47

Martin C. Putna poskytl rozhovor serveru Svobodné fórum. V něm popsal, jak podle něj funguje ruská propaganda v Česku a proč je pro nás Putin vlastně nebezpečný.

Profesor Martin C. Putna: Ruská propaganda? Stačí si poslechnout, co pindá Miloš Zeman a jeho příprdelníčci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Martin C. Putna
reklama

Putna, který nedávno vydal knihu, ve které popisuje vývoj ruské kultury, je přesvědčen, že současnou ruskou kulturu formuje především imperiální tradice, která je navíc údajně mesiánsky zabarvená. „Podle ní Rusko není prostě jedna země mezi jinými zeměmi. Je to země vyvolená,“ řekl Putna v rozhovoru. Dnes se podle něj v kremelské propagandě přitom kombinují všechny možné prvky ideologií minulosti, pravoslaví i nacionalismus i slavjanofilství i eurazijství.

„Putin je nejnebezpečnější diktátor současného světa,“ řekl dále v rozhovoru vysokoškolský pedagog, kterého odmítl Zeman jmenovat profesorem. „Má ke své dispozici zemi s obrovskými zdroji, se slabou demokratickou tradicí a s tím silnější tradicí imperiální,“ dodal s tím, že je zvláště nebezpečný i pro střední Evropu, speciálně pak v Čechách a na Slovensku, po kterých prý chce nenápadnou formu „resatelitizace“.

Zeman Husův odkaz zesměšnil

„Chtěl by, abychom vystoupili z NATO a z EU. Nebo nejlépe, aby se obojí rozpadlo,“ prozradil Putna dále o plánech ruského prezidenta, který si zároveň myslí, že sankce po anexi Krymu měly být mnohonásobně tvrdší. A co se týče ruské propagandy, stačí si podle Putny otevřít Parlamentní listy či Literární noviny nebo si poslechnout, co pindá o Rusku Miloš Zeman a jeho příprdelníčci. „Nejde nutně o to, vnuknout lidem jednu lživou představu. Jde o to, nabídnout deset pololživých, polopravdivých variant,“ vyjádřil svůj názor v rozhovoru.

V podání ruské televize je podle něj svět plný chaosu a západní politici jsou směšné figury. „A když je nejhůř, na obrazovce se objeví usměvavý Putin a všem sdělí jednoduchá moudrá řešení,“ popsal Putna údajnou propagaci toho nejhoršího diktátora.

Celý rozhovor s Martinem C. Putnou si můžete přečíst ZDE.

Dále se literární historik a kritik vyjádřil i k výročí Husova upálení podle něhož se k Husovu učení hlásí i lidé nejen bez církevní příslušnosti, ale i bez jakékoli náboženskosti. „Obávám se, že se v těchto dnech hlášení k Husovi stalo dokonce jakousi módou. Bojovat za pravdu – to zní dobře, kdo by nesouhlasil. Takže i známý lhář Miloš Zeman si vyvěsí husitský prapor,“ uvedl v rozhovoru s tím, že to prezident celé zesměšnil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jzd
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…