Profesor Zubov: Je nereálné uvažovat o nové ruské invazi do východní Evropy

25.04.2014 21:01

Ruský historik a politolog Andrej Borisovič Zubov zveřejnění článku, v němž v březnu přirovnal ruskou anexi Krymu k postupu hitlerovského Německa v roce 1938, považuje „tak trochu za experiment se sebou samým“. Uvedl to v rozhovoru pro server Echo24.cz. Prozradil také, že sice profesorem na elitním moskevském Státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO) stále je, ale vyučovat nemůže.

Profesor Zubov: Je nereálné uvažovat o nové ruské invazi do východní Evropy
Foto: RussianMind
Popisek: Staronový ruský prezident Vladimir Putin

Zubov původně poté, co jeho článek vyšel, dostal od rektora školy výpověď. Později se ale situace poněkud změnila. „Rektor se rozhodl zrušit výpověď a protože moje tříletá smlouva na univerzitě končí 30. června, dovolil mi odejít z místa profesora MGIMO, až skončí můj kontrakt. Jenže bez možnosti přednášet a bez kontaktu se studenty. Takže jsem profesor, ale nemohu učit, to je velmi zvláštní situace. Dostávám plat, ale je mi znemožněno vykonávat pedagogickou práci,“ uvedl Zubov.

Rusko je v chabé politické kondici

Experiment s kontroverzním článkem podle Zubova prokázal, že ruská společnost se mění. Dokazuje to, že 150 studentů, ale i padesátka bývalých studentů, kteří jsou dnes právníky či politiky, se postavilo na jeho obranu. „Takže mnoho lidí reagovalo jinak než za sovětských časů. Zcela jinak. A to byl jeden ze zajímavých výsledků mého experimentu,“ uvedl Zubov s tím, že ruská politická elita se ale příliš nemění.

Zubov také vyvrací obavy, že by Putin mohl postoupit dále na Západ. „Putin není tak silný, Putin není Stalin ani Hitler a Rusko je v chabé politické kondici a dokonce ani ruská armáda není tak silná. Proto je nereálné uvažovat o nové invazi do východní Evropy,“ uvedl Zubov s tím, že Putin má dost síly na lokální agresi kolem ruských hranic proti zemím, které byly součástí Sovětského svazu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

22:04 Jaroslav Hutka jde k soudu. A vás zve také. Kdyby prohrál, bude muset...

Písničkář Jaroslav Hutka na svém facebookovém profilu zve lidi, aby se dostavili k Obvodnímu soudu p…