„Za současných podmínek, kdy je historicky nízká cena elektrické energie, výstavba Temelína prostě ekonomicky nevychází. Musíme především zaktualizovat státní energetickou koncepci a připravit varianty dalšího postupu. Proto bych podpořil odložení tohoto rozhodnutí," uvedl. Neznamená to ale podle něj, že nepodporuje jadernou energetiku. Míní, že je to naopak cesta, po níž by ČR měla jít i nadále. „Jestliže máme ambice výrazně snižovat emise škodlivin a na druhé straně nechceme jadernou energii, tak je velká neznámá, jak to vlastně chceme udělat," dodal.
Kandidát na ministra průmyslu Jan Mládek (ČSSD) se minulý týden vyslovil pro výstavbu dalších bloků Temelína, rozhodnutí o této mnohamiliardové investici ale podle něj nebude jednoduché.
Národní park Šumava a Zemanův kanál
Pokud jde o limity těžby uhlí a jejich případné prolomení, Brabec se domnívá, že rozhodnutí musí předcházet „široká odborná diskuse o státní energetické koncepci". „Dnes se někdy vydírá tím, že když okamžitě nerozhodneme o prolomení limitů, tak nebudou mít teplárny uhlí a tisíce lidí přijdou o práci. Tak to ale není a v nejbližších několika letech nebude," řekl webu. Zdůraznil, že „uhlí patří státu, a ten by si měl především vyjednat co nejlepší podmínky z jeho těžby". Je pro něj prý „neuvěřitelná informace", že ze svého uhlí dostává český stát jen jeden a půl procenta tržní hodnoty. „Naprosto nechápu, proč o výrazném zvýšení tohoto poplatku vláda nerozhodla už daleko dřív," prohlásil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp