Prolomili jsme led. Emoce na bodu maxima. Válka v ČSSD, o které nikdo nechce hovořit

05.04.2017 18:12

EXKLUZIVNĚ Pražská ČSSD je v největší krizi za poslední roky. Poté, co se právem urazil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a odmítl stranu vést do voleb, ČSSD podle některých deníků neví, kdo jiný bude jejím lídrem. Podle stanov to ovšem bude Petr Dolínek, současný náměstek na magistrátu hlavního města Prahy. Pakliže by byl zvolen, musel by svůj lukrativní post s největší pravděpodobností opustit. Což ale podle našich zjištění nechce. Ticho kolem celé nevídané a dost skandální události nahlodávaly také ParlamentníListy.cz.

Prolomili jsme led. Emoce na bodu maxima. Válka v ČSSD, o které nikdo nechce hovořit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Poche (uprostřed)

Na úvod fakta. ČSSD sice pevným rozhodnutím pětaosmdesáti procent delegátů podpořila 13. března premiéra Sobotku na pozici předsedy sociální demokracie, jenomže to je jedna z mála pozitivních zpráv pro voliče. Další dvě totiž vyznívají dost katastrofálně. Nejprve aktuální preference. Hnutí ANO by totiž sněmovní volby vyhrálo s velkým náskokem 32 procent hlasů. Oproti tomu sociální demokraté mají jen 12,5 procenta a na záda jim dýchají komunisté s 11,5 procenta. Na výsledky volebního modelu společnosti Kantar TNS, jehož znění o víkendu zveřejnila Česká televize, reagují na sociálních sítích mnozí glosátoři politického dění.

„Teď mi volal jeden novinář, abych okomentoval průzkum veřejného mínění, kde je ČSSD na 12,5 procenta. Řekl jsem mu, ať se obrátí na vedení ČSSD, že já se jdu raději dívat na fotbal. Jen že mě děsně štve bezmocně pozorovat, kam spěje strana, se kterou jsem spojil téměř 40 let svého života,“ uvedl například bývalý europoslanec Libor Rouček (ČSSD). Nebyl sám.

A druhá, možná ještě horší zpráva je štípnutá pražská ČSSD. Ta se dlouhodobě spojuje s několika osobnostmi: Karlem Březinou, Petrem Dolínkem, Miroslavem Pochem a Miloslavem Ludvíkem. Ačkoli jejich spojení dlouhé roky fungovalo, před několika dny se karty obrátily. Pro nezaujaté pozorovatele dosti podivným způsobem, pro znalce věci a některé další členy socdem jde o jasnou bitvu dvou skupin. Nepřímo na ni upozornil sám ministr zdravotnictví a předseda pražské buňky Ludvík.

„Naštval jsem se, že neprošla kandidátka, jak byla dlouhodobě domlouvaná,“ zdůvodnil svůj odchod z postu lídra Ludvík. Nelíbilo se mu totiž, s jakými spolustraníky má do voleb jít. Jeho přáním bylo především obsazení druhé pozice kandidátky, kde chtěl vidět svou dlouholetou spojenkyni, exmístopředsedkyni strany Lenku Tesku Arnoštovou. Ta na posledním sjezdu na místopředsednický post nekandidovala. „Vysloveně jsem na ní klečel, aby teď na sjezdu nekandidovala na místopředsedkyni ČSSD a pustila ten post Petru Dolínkovi. Že bude dvojka do sněmovny. Já jí to garantoval. A oni ji pak takhle zařízli. To bych si musel plivnout, kdybych na takové kandidátce zůstal,“ rozčílil se Ludvík.

Na posledním zasedání krajského výboru totiž Ludvíkův návrh nebyl schválen, místo toho byl přijat návrh spolustraníka Jana Marhoula, kdy by dvojkou byl současný náměstek ministerstva zahraničí Lukáš Kaucký a Arnoštová propadla na páté místo.

Kaucký je podle všeho nominantem dvojice Poche a Dolínek (ovšem jeho jméno bylo i na původní Ludvíkově kandidátce). Že vám to jméno nic neříká? Připomeňme fakta z rok starého materiálu ParlamentníchListů.cz. Kaucký „pracoval“ pro socialistu a někdejšího europoslance Jiřího Havla, byl také předsedou výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, zahraniční vztahy a cestovní ruch zastupitelstva Prahy, zkusil si to i na ministerstvu zdravotnictví a po několika štacích na ministerstvu zahraničí byl jmenován náměstkem člena vlády. V jeho dvaatřiceti letech jde o devátou funkci placenou z peněz daňových poplatníků.

Anketa

Jak dopadne ČSSD ve volbách do sněmovny?

5%
20%
56%
13%
hlasovalo: 10840 lidí

Na třetím místě původní kandidátky měl být rovněž starosta Prahy 10 Vladimír Novák. Podle nové (Pocheho, Dolínkovy) kandidátky je až šestnáctka. Důvod? Podle všeho fakt, že takzvaně nepřeběhl a nadále podporuje šéfa pražské ČSSD Ludvíka, kterého považuje za nejlepšího lídra pro Prahu.

Naše redakce samozřejmě oslovila většinu zainteresovaných. Jmenovitě: Europoslance Pocheho – nereagoval na opakované dotazy, náměstka Dolínka a jeho pět asistentů, bez reakce, radního Hodka, bez reakce, zastupitele Rázla, Bodenlose, Klímu, bez reakce. Zkusili jsme také náměstka ministra vnitra Hulinského, bez reakce. Psali jsme ministrovi Ludvíkovi a Lence Arnoštové, bez reakce na e-maily, SMS a volání. Zkusili jsme také zástupce starosty Prahy 13 Pavla Jaroše, který je dlouhodobě spojován s Tomášem Hrdličkou a výše uvedeným „bruselským vyslancem“ Pochem, také mlčel. Kompletní tiskové oddělení Lidového domu? Ticho. A to i přes skutečnost, že „pro zástupce médií jsou k dispozici tiskový mluvčí ČSSD Mikuláš Klang nebo tiskový mluvčí KVV ČSSD Praha Lukáš Henzl,“ sdělil redakci tajemník pražské ČSSD Antonín Setnička. Jak jsme už řekli, během dvou dnů nenašel odvahu nikdo. Dokonce ani členové grémia ČSSD Sklenák a Birke nebyli schopni odepsat a chlapsky popsat, co se uvnitř partaje děje.

I když to bychom byli vůči členům ČSSD nespravedliví. Někteří se přece jen ozvali. Podmínka byla jasná: anonymita.

„Poche se rozhodl, že si získá vládnutí v Praze. Je to teď asi 8 : 7 v jeho prospěch (počty organizací ČSSD, pozn. red.) Dolínek z toho nebude moc šťastný, nechce opustit své místo na magistrátu, ale že jde o podraz, zradu a křiváctví, o tom snad nepochybuje nikdo v KVV ani v Praze,“ uvedl jeden z pražských zastupitelů. „Ty hlasy jsou jasné. Pro Pocheho mlčí nebo hlasují lidé jako Jaroš, Kaucký, Rázl,“ dodal. Zopakujme, že redakce oslovila opakovaně prostřednictvím SMS, volání a e-mailů všechny angažované. Ani jeden nebyl schopen slovem oficiálně odpovědět. Co tedy bude nyní? „Bordel a strach o místa a následky, protože se bavíme o tom, že ČSSD klesá. Místo spojování se znovu začne bojovat jako před lety,“ dodal bývalý vysoce postavený sociální demokrat.

„Celou situaci považuji za nešťastnou, osobně mne mrzí, že není Lenka Teska Arnoštová na druhém místě a že není využit potenciál starosty Prahy 10 Vladimíra Nováka. Na druhé straně nechci situaci dramatizovat, protože s konečnou platností o podobě kandidátky rozhodnou všichni členové ČSSD v Praze během hlasování, které se uskuteční v červnu,“ sdělil ParlamentnímListům.cz jako jediný svůj pohled na věc zastupitel Karel Březina.

Jak celý nepřehledný příběh zakončit? Dlouhodobě vadnoucí ČSSD neřeší ani tak vize a budoucnost jako personální prospěch. Kdo se bude smát nakonec? To už je přece nyní jasné: Andrej Babiš a pražské hnutí ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

20:56 „Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

Bez vakcín se nemoci covid-19 a přeplněných nemocnic neubráníme, to na denní bázi slyšíme z úst nejv…