Proočkované domovy seniorů zvládají covid na bylinkovém čaji. Bezpečnost nemohoucích je nad demokracii, říká krajský náměstek z Ostravy

17.12.2021 16:17 | Reportáž

Očkování personálu v domovech pro seniory má v Moravskoslezském kraji většinou podporu. Ředitelé těchto zařízení, kde umírali počátkem roku stovky lidí, si už podobnou situaci nechtějí zopakovat. Jsou proto i zastánci povinné vakcinace pro zaměstnance v sociálních službách. „Lidé hodně mluví ohledně povinného očkování o svobodě a demokracii, já si dovolím bezpečnost nemohoucích a ohrožených lidí nad tyto hodnoty povýšit a věřím, že i nová vláda rozhodne tak, aby byli klienti sociálních zařízení i nadále chráněni,“ vyslovil se k nynější situaci Jiří Navrátil, náměstek hejtmana pro sociální oblast v Moravskoslezském kraji.

Proočkované domovy seniorů zvládají covid na bylinkovém čaji. Bezpečnost nemohoucích je nad demokracii, říká krajský náměstek z Ostravy
Foto: Jan Štěpán
Popisek: V domově pro seniory v Moravskoslezském kraji. Ilustrační foto

Zatímco většina zdravotnických zařízení zažívá v současné době krizové stavy v další velmi silné vlně covidu, v sociálních zařízeních pro seniory v Moravskoslezském kraji panuje celkem klid a provoz zde zatím není více narušený. V posledních dnech zde bývají většinou povolené i návštěvy. To je jistě výrazný pozitivní posun oproti stavu ze začátku letošního roku, jelikož právě v domovech důchodů umíraly stovky starších lidí. Podle názorů několika ředitelů sociálních zařízení pro seniory je důvodem této dobré zprávy především velká proočkovanost mezi klienty, kteří se nyní hlásí i ke třetí, posilující dávce.

„Protože nám na počátku roku zemřela téměř třetina našich klientů a také většina z personálu byla nakažená, máme nyní stoprocentní proočkovanost jak mezi klienty, tak mezi naším personálem a neevidujeme tak ani jediný případ covidu-19. Letos v únoru jsme zažívali opravdu tragické chvíle, kdy zůstali bez nákazy jen tři zaměstnanci. Já jsem se obrátila s prosbou o pomoc i na krajský úřad, ale nebylo tehdy už kde brát, všichni volní vojáci i medikové byli nasazení v terénu. Nakonec jsme to však nějak zvládli. Virus nám tehdy do domova nechtěně zanesla jedna z našich pracovnic, která neměla téměř žádné příznaky, a tak o tom vůbec nevěděla. Právě z tohoto důvodu určitě souhlasím, aby zdravotníci i sociální pracovníci museli podstoupit povinné očkování,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Nataša Laskovská, vedoucí Domova pro seniory Lada v Ostravě-Vyškovicích. Podobně se pak vyjádřil i ředitel ostravského zařízení pro seniory Iris Michal Mariánek. „Zatím žádný případ nákazy jsme nezjistili, vakcinaci u nás podstoupily asi tři čtvrtiny klientů a také téměř totožné procento zaměstnanců našeho zařízení.“

Vakcinace seniorů výrazně pomohla i v ostatních regionech Ostravska

Ani v jednom z nejpostiženějších regionu v republice – na Frýdecko-Místecku – nemají nyní v největších domovech důchodců problémy s nákazou. Jak uvedl Petr Kuchta, ředitel dvou významných zařízení pro seniory přímo ve Frýdku-Místku, zafungovalo především očkování a sociální pracovníci se také lépe naučili předcházet krizovým situacím spojených s pandemií covidu.

„Máme teď u nás jednoho nakaženého klienta a ten má jen lehčí průběh. Určitě zafungovalo, že téměř 90 procent klientů absolvovalo vakcinaci a také, že se nechalo naočkovat okolo 80 procent našich zaměstnanců. Abychom se nedostali do problémů, stále měříme seniorům dvakrát denně teploty. Jsem také stoprocentně pro povinnou vakcinaci všech zaměstnanců sociálních zařízení, tak jsme se i dohodli na jedné ze schůzek Asociace poskytovatelů sociálních služeb v ČR. Já osobně nevěřím, že by z naší profese pak hromadně odcházeli lidé, protože ani ti, co zatím nejsou očkovaní, nemají větší problém, aby vakcinaci podstoupili, jen čekají na to, až to bude povinné. Při očkování proti žloutence také u nás nikdo neprotestoval,“ konstatoval ředitel Kuchta.   

Poněkud odlišným názorem se prezentovala Daniela Horáková, vedoucí služby Domova pro seniory sv. Zdislavy v Opavě. I když v tomto zařízení absolvovalo očkování 75 procent zaměstnanců i klientů a v domově se nákaza v těchto měsících zatím neprojevila, obává se, že právě většina ze zbytku neočkovaných zaměstnanců by po nátlaku odešla, jelikož se jedná většinou o mladé lidi. Proto je vedoucí Horáková zastáncem pozitivní motivace a přesvědčování, nějakou tvrdou direktivu spíše odmítá.  

„Nemusíme už burcovat armádu, očkování zafungovalo,“ říká náměstek hejtmana Navrátil

I v podhorském okrese Bruntál, konkrétně v nejrozsáhlejším zařízení pro seniory v regionu, v krnovském domově důchodců v Roosweltově ulici, zažívají nyní poměrně klidné období oproti počátku roku, kdy tam zemřelo na covid 8 klientů a také se nakazilo 50 zaměstnanců zařízení. V domově pak muselo pomoci zachovat běžný provoz 12 vojáků z 533. praporu Bezpilotních systémů z opavského pluku.

„Musím to zaklepat na dřevo, ale zatím jsme měli od léta nemocných klientů jen několik a čtyři zaměstnance s lehčím průběhem. V současné době máme naočkované tři čtvrtiny seniorů a 65 procent zaměstnanců. Potom, co se u nás dělo na začátku roku, jsem přehodnotila svůj názor na povinné očkování sociálních pracovníků, už ho bez výhrad podporuji,“ informovala ředitelka domova Kateřina Michalíková.

Naprosté zlepšení situace s nákazou ve všech sociálních zařízeních potvrdil i Jiří Navrátil, náměstek hejtmana pro sociální oblast v Moravskoslezském kraji:    

„Podle našeho vlastního průzkumu je v domovech na území kraje poměrně vysoká proočkovanost. Mezi klienty to činí zhruba 88 procent a přibližně 70 procent zaměstnanců má za sebou alespoň dvě dávky. Očkování odvedlo v sociálních zařízeních svou pozitivní práci, proto ani nebylo nutné do domovů přizvat k pomoci vojáky nebo studenty. Z mého pohledu zvládáme situaci v sociálních zařízeních poměrně dobře. Nemocných je málo, navíc mají mírný průběh covidu a léčbu zvládají, jak se říká, ‚na bylinkovém čaji‘,“ sdělil náměstek Navrátil a ještě závěrem dodal: 

„Když se ale podívám na proočkovanost naší společnosti, tak je zatím poměrně nízká. A 70 procent očkovaných mezi pracovníky sociálních služeb není podle mě dostačující. Lidé mluví o svobodě a demokracii, já si dovolím bezpečnost nemohoucích a ohrožených lidí nad tyto hodnoty povýšit. Nařídit některým profesím povinné očkování může být kontroverzní, ale já jsem v minulých vlnách pandemie viděl, co může nákaza v domovech způsobit. Senioři byli vyděšení a zmatení, museli čelit různým nepříjemným situacím, kdy se stěhovala celá patra domovů, aby tam mohli vojáci vše dezinfikovat. Byly zakázané návštěvy, senioři měli strach a této situaci moc nerozuměli. To bych si opravdu nerad zopakoval. Věřím, že nová vláda rozhodne tak, aby byli chráněni klienti sociálních zařízení a zároveň nebylo ohroženo poskytování péče o potřebné.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: Jan ŠtěpánTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…