Proočkované domovy seniorů zvládají covid na bylinkovém čaji. Bezpečnost nemohoucích je nad demokracii, říká krajský náměstek z Ostravy

17.12.2021 16:17 | Reportáž

Očkování personálu v domovech pro seniory má v Moravskoslezském kraji většinou podporu. Ředitelé těchto zařízení, kde umírali počátkem roku stovky lidí, si už podobnou situaci nechtějí zopakovat. Jsou proto i zastánci povinné vakcinace pro zaměstnance v sociálních službách. „Lidé hodně mluví ohledně povinného očkování o svobodě a demokracii, já si dovolím bezpečnost nemohoucích a ohrožených lidí nad tyto hodnoty povýšit a věřím, že i nová vláda rozhodne tak, aby byli klienti sociálních zařízení i nadále chráněni,“ vyslovil se k nynější situaci Jiří Navrátil, náměstek hejtmana pro sociální oblast v Moravskoslezském kraji.

Proočkované domovy seniorů zvládají covid na bylinkovém čaji. Bezpečnost nemohoucích je nad demokracii, říká krajský náměstek z Ostravy
Foto: Jan Štěpán
Popisek: V domově pro seniory v Moravskoslezském kraji. Ilustrační foto

Zatímco většina zdravotnických zařízení zažívá v současné době krizové stavy v další velmi silné vlně covidu, v sociálních zařízeních pro seniory v Moravskoslezském kraji panuje celkem klid a provoz zde zatím není více narušený. V posledních dnech zde bývají většinou povolené i návštěvy. To je jistě výrazný pozitivní posun oproti stavu ze začátku letošního roku, jelikož právě v domovech důchodů umíraly stovky starších lidí. Podle názorů několika ředitelů sociálních zařízení pro seniory je důvodem této dobré zprávy především velká proočkovanost mezi klienty, kteří se nyní hlásí i ke třetí, posilující dávce.

„Protože nám na počátku roku zemřela téměř třetina našich klientů a také většina z personálu byla nakažená, máme nyní stoprocentní proočkovanost jak mezi klienty, tak mezi naším personálem a neevidujeme tak ani jediný případ covidu-19. Letos v únoru jsme zažívali opravdu tragické chvíle, kdy zůstali bez nákazy jen tři zaměstnanci. Já jsem se obrátila s prosbou o pomoc i na krajský úřad, ale nebylo tehdy už kde brát, všichni volní vojáci i medikové byli nasazení v terénu. Nakonec jsme to však nějak zvládli. Virus nám tehdy do domova nechtěně zanesla jedna z našich pracovnic, která neměla téměř žádné příznaky, a tak o tom vůbec nevěděla. Právě z tohoto důvodu určitě souhlasím, aby zdravotníci i sociální pracovníci museli podstoupit povinné očkování,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Nataša Laskovská, vedoucí Domova pro seniory Lada v Ostravě-Vyškovicích. Podobně se pak vyjádřil i ředitel ostravského zařízení pro seniory Iris Michal Mariánek. „Zatím žádný případ nákazy jsme nezjistili, vakcinaci u nás podstoupily asi tři čtvrtiny klientů a také téměř totožné procento zaměstnanců našeho zařízení.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Štěpán

Mgr. František Jura byl položen dotaz

Ministr sportu

Já souhlasím, že sport a zdraví je důležité, ale fakt kvůli tomu potřebujeme nové ministerstvo? Myslíte, že nový ministr fakt něco změní? Že přiměje třeba děti se více hýbat nebo třeba pomůže tomu, že rodiče budou na sport a další aktivity pro děti mít peníze? Nebo třeba na zdravé jídlo pro ně? Prot...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Muži budou rodit děti.“ Bouře v Senátu. Vytažen i dokument od Válka

4:41 „Muži budou rodit děti.“ Bouře v Senátu. Vytažen i dokument od Válka

Na půdě Senátu se pod záštitou Jana Pirka v pondělí řešila otázka změny pohlaví u dětí a dospívající…