Prostě dělostřelectvo. 1500 granátů denně na jedno město. Změna na Donbasu

31.05.2022 9:21

Rusko odstřihlo další zemi od svého plynu. Mezitím prezident USA Joe Biden vzkázal světu, že Američané nedají Ukrajincům do rukou rakety dlouhého doletu schopné zasáhnout strategické cíle v Rusku. Navzdory tomu, že na Donbasu panuje válečné peklo. Na město Rubižne prý momentálně dopadá až 1500 ruských dělostřeleckých granátů den co den. Další děsivé zprávy dorazily i z Mariupolu, který momentálně ovládají ruští okupanti.

Prostě dělostřelectvo. 1500 granátů denně na jedno město. Změna na Donbasu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ruská samohybná houfnice 2S19 Msta-S

Arabská televize Al-Džazíra oznámila, že Rusko pozastavuje dodávky plynu nizozemskému obchodníkovi GasTerra. Firma odmítla požadavky Moskvy na platbu v rublech. Dodávky ruského plynu z Ruska ustanou během dnešního dne, tedy 31. května. Ruská společnost Gazprom oznámila, že plyn do nizozemských trubek nepustí až do chvíle, kdy nizozemská firma přistoupí na ruské podmínky. GasTerra naproti tomu Gazprom vyzvala, aby dál plnil kontrakty za podmínek, k jejichž zachování se smluvně zavázal při podpisu kontraktu.

Společnost je z 50 procent vlastněna nizozemskými vládními subjekty a z 25 procent společnostmi Shell a Exxon.

„Chápeme rozhodnutí společnosti GasTerra nesouhlasit s jednostranně uloženými platebními podmínkami Gazpromu,“ napsal na Twitteru nizozemský ministr energetiky Rob Jetten. „Toto rozhodnutí nebude mít žádné důsledky pro fyzickou dodávku plynu do nizozemských domácností.“

Nizozemská vláda také oznámila, že prozatím nebude třeba omezovat dodávky plynu ani firmám.

Americký prezident Joe Biden mezitím oznámil, že Spojené státy nedodají Ukrajině raketové systémy schopné zasáhnout strategické cíle v Rusku. „Nebudeme posílat na Ukrajinu raketové systémy, které mohou dosáhnout Ruska," řekl Biden novinářům po pondělním příjezdu zpět do Bílého domu podle zpravodajské služby Reuters.

Ukrajinská vláda vyzvala Západ, aby jí poskytl více zbraní s delším doletem, aby Ukrajina mohla zvrátit vývoj války, která nyní probíhá čtvrtý měsíc.

USA poskytly ukrajinským silám tisíce přenosných protiletadlových a protitankových střel Stinger, stejně jako pokročilé drony a polní dělostřelectvo. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov však minulý týden varoval západní mocnosti, aby Ukrajině nedodávaly zbraně schopné zasáhnout ruské území a varoval, že takový krok by byl „vážným krokem k nepřijatelné eskalaci“.

Ministr zahraničí Dmytro Kuleba řekl 25. května, že situace ve východní oblasti Donbasu je „extrémně špatná“. Raketové systémy by podle něj mohly pomoci ukrajinským silám pokusit se znovu dobýt místa, jako je město Cherson.

Britská BBC informuje o pokračování ruských operací na Donbasu. Na Severodoněcku prý dopadá raketa za raketou. Každou minutu. Raket je tolik, že obránci nestačí počítat ani rakety, ani počty zemřelých.

Vedle Severodoněcku byl zničen Lysyčansk, který se proměnil v město bez života. Ten, kdo ve městě ještě zůstal, schovává se ve sklepích. „Vzduch nesený letním vánkem je posypaný prachem z kouře a rozprášených budov," napsala BBC.

Město Rubižne, kde před válkou žilo asi 56 tisíc lidí, bylo v podstatě vymazáno z mapy. Při pohledu z Lysyčanska do dálky je nyní ve smaragdově zelené krajině skvrna. Malé město je pryč - zmizelo z povrchu světa.

„Pryč jsou dlouhé obrněné kolony a útoky tanků a pěchoty zaznamenané v prvních měsících. Je dána přednost rozsáhlé dělostřelecké palbě, která má zničit veškerý odpor, než se na území vydají ruské pozemní síly. Na Rubižne dopadá až 1500 dělostřeleckých granátů denně,“ uvedla k současnému charakteru války BBC s tím, že takováto ruská destrukční síla překvapuje i zkušené ukrajinské vojáky.

A navzdory takto masivní palbě má Rusko k dispozici další a další granáty. I vojáky, které na Donbas posílá.

Další zprávy přicházejí i z Mariupolu, nyní ovládaného ruskou armádou.

Ukrajinský starosta města Vadym Bojčenko na sociální síti Telegram napsal, že Rusové od dubna pohřbili 16 000 obyvatel Mariupolu v masových hrobech. Ve městě byly podle něj vykopány nové masové hroby s mnoha těly, které jsou ale náhrobními deskami maskovány jako hroby jednotlivců. 

S odvoláním na Vadyma Bojčenka o tom informuje Al-Džazíra.

Další tisíce těl se podle starosty stále nalézají pod troskami nebo v místních márnicích. Rozsah ruského zabíjení je podle Bojčenka tak velký, že by mu mezinárodní komunita měla věnovat zvláštní pozornost.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…