Prostituce, sexuální násilí a krádeže. Nezletilí uprchlíci řádí v severských zemích

25. 8. 2016 9:02

Norsko na rozdíl od Švédska neotevřelo své hranice tolika žadatelům o azyl, ale přesto i v jeho uprchlických táborech podle nových informací mezi nezletilými migranty „kvete“ prostituce.

Prostituce, sexuální násilí a krádeže. Nezletilí uprchlíci řádí v severských zemích
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů
reklama

V loňském roce bylo hlášeno na příslušných úřadech pět případů nezletilých uprchlíků, kteří byli zneužíváni k prostituci. Jak uvádí internetový server The Local, naproti tomu v roce 2014 úřady evidovaly pouze jediný případ. Mezi norskými experty na migrační politiku také panují obavy, že ve skutečnosti je počet nezletilých uprchlíků nabízejících své tělo k sexuálním službám mnohem více. Úřady se o nich však prozatím pouze nedozvěděly.

„Počet nenahlášených případů obchodování s lidmi může být ve skutečnosti mnohem vyšší. Loni na podzim přišlo do Norska mnoho nezletilých žadatelů o azyl a my zatím nemáme zprávy, že by se stali obětí sexuálního zneužívání,“ uvedl mluvčí Norského úřadu pro migraci John Olav. Před několika dny informovala o jednom z případů prostituce organizace Fafo Research Foundation, kdy zaměstnanci uprchlického tábora jen bezmocně sledovali, jak byla šestnáctiletá dívka nucena prodávat se v blízkém městě.

Problém prostituce nezletilých uprchlíků se však nevyskytuje pouze v Norsku. Obdobné případy hlásí také uprchlické tábory v Dánsku a Švédsku. Například zaměstnanci největšího dánského uprchlického centra pro mladistvé v Sandholmu si povšimli, že někteří chlapci opouštějí po telefonickém rozhovoru na několik hodin své ubikace a následně se vracejí ve značkovém oblečení a s větší finanční hotovostí. Žádný z nich poté není schopen vysvětlit, jak k novému oblečení a penězům přišel.

Prostituce je jen jedním z mnoha kriminálních jevů, se kterými jsou spojováni uprchlíci pobývající v severských zemích. V uplynulých měsících si švédská policie stěžovala na dětské uprchlické gangy, které ovládají hlavní vlakové nádraží ve Stockholmu a jeho přilehlé okolí. Zejména ve Švédsku se také uprchlíci vydávají za děti, aby si zajistili lepší pozici v rámci procesu vyřizování žádosti o azyl. Jeden takový „dětský“ uprchlík loni v září zavraždil dvaadvacetiletou dobrovolnici, jež se starala o nezletilé uprchlíky.

Dánskou veřejnost zase zkraje tohoto měsíce pobouřily zprávy o násilnostech páchaných nezletilými migranty z azylového centra Tullebole. Nejprve se porvali přímo na fotbalovém hřišti se svými soupeři a o několik dní později vyšlo najevo, že se někteří z nich účastnili sexuálního napadení a znásilnění v průběhu hudebního festivalu na ostrově Funen. Dánští politici se v reakci na opakované incidenty rozhodli přikročit k restriktivním opatřením. Mladí uprchlíci by tak například mohli v případě porušení zákona čelit zákazu vycházení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …