Protažené obličeje v levicově liberálním tisku: Trumpa lidé pořád podporují, s brexitem pořád souhlasí. Jak je to možné?

11.11.2017 20:03

Nepodceňujte sílu zastánců Donalda Trumpa a nepodceňujte sílu zastánců brexitu, žádá své čtenáře britský deník The Guardian. Liberální voliči sice vidí, že Trump zatím nesplnil prakticky žádný ze svých slibů. Zeď na hranici s Mexikem se nestaví, daňová reforma dosud neodstartovala a zdravotní program Obamacare stále funguje. To však nic nemění na tom, že Trumpa podporuje asi 35 procent voličů. Liberálně smýšlející voliči by prý neměli Trumpovy voliče odsuzovat. Měly by se snažit je pochopit.

Protažené obličeje v levicově liberálním tisku: Trumpa lidé pořád podporují, s brexitem pořád souhlasí. Jak je to možné?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Liberálně smýšlející voliči mají za to, že odchod Velké Británie z EU zemi ekonomicky poškodí. Projevuje se to ostatně už teď. Odpůrci 45. prezidenta USA Donalda Trumpa zase vidí, že se prezidentovi nedaří naplnit jeho sliby. Zeď na hranicích s Mexikem se zatím nestaví, daňová reforma nikde a zdravotní program Obamacare stále běží. 

Podpora prezidenta Donalda Trumpa, ani počet zastánců brexitu, neklesají pod 35 procent. Liberálně smýšlející voliči by tyto své spoluobčany neměli odsuzovat a neměli by se jim vysmívat. Tím nevymýtí problémy, které tuto část voličů trápí. Liberálně smýšlející voliči by se měli snažit své sousedy pochopit a hledat cesty, jak řešit i jejich problémy.

Celý článek v angličtině naleznete zde

Liberálně smýšlející voliči by ale neměli zapomínat ještě na jednu věc. Ani Trump, ani brexit by neuspěli, kdyby neměli alespoň částečnou podporu např. mezi boháči nebo mezi vlivnými konzervativními politiky a mezi republikány.

A kdo volil brexit a Trumpa? Lidé, kteří mají pocit, že je globalizace poškodila, nebo na ní minimálně nevydělali. Tyto voliče najdeme prý např. v Johnstownu v Pensylvánii. Tamější příznivci Donalda Trumpa připouštějí, že 45. prezident zatím nesplnil žádný ze svých slibů, ale nijak zvlášť je to netrápilo. Proč? Protože jim učarovalo Trumpovo charisma.

„Líbí se jim, že Trump neustále útočí skupiny, které oni nenávidí: na elity, na liberální média a především na lidi odlišné barvy pleti. Rozumějí tomu, co má Trump na mysli, když útočí na ty hráče odlišné barvy pleti americké fotbalové ligy, kteří odmítají povstat, když nad stadiony zní americká národní hymna. Tady se vybíjí frustrace voličů Donalda Trumpa. Ale britský deník The Guardian na závěr liberální čtenáře nabádá, aby se snažili pochopit, z čeho tato frustrace vyvěrá.

Server Britské listy, který přinesl článek ve zkrácené podobě i českým čtenářům, k tomu dodává, že by se liberálně smýšlející Češi měli snažit pochopit ty své spoluobčany, kteří v říjnových sněmovních volbách volili populistické politiky, jako je prý např. prezident Miloš Zeman. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

12:50 Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

Karel Havlíček se kroutil „jako špína nad kanálem“. Šéf Pirátů Ivan Bartoš se v nedělní Partii na CN…