Protest lékařské komory podpoří také zdravotnické odbory

20.02.2013 15:48

Protest lékařské komory s omezením péče v pátek 1. března jen na akutní podpoří zdravotnické odbory a odborová centrála. Členové mají také šířit a podepisovat petici. Postup zveřejní odboráři na čtvrteční tiskové konferenci, řekla ČTK ve středu předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Protest lékařské komory podpoří také zdravotnické odbory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Komora vyzvala soukromé lékaře, ať příští pátek zavřou ordinace. Nemocnice mají ošetřit jen akutní pacienty. K výzvě se už přidaly lékařské odbory a Sdružení ambulantních specialistů. Nátlak odmítlo Sdružení praktických lékařů, chce prý vyjednávat.

Petice za kvalitní zdravotnictví

"Vyzveme naše členy, což jsou vedle lékařů a sester i všichni ostatní pracovníci ve zdravotnictví, aby se k protestu připojili," uvedla Žitníková. Členové by měli šířit a podepisovat petici nazvanou Chceme kvalitní zdravotnictví. Lidé podpisem stvrdí, že "důrazně žádají, aby byla zachována dostupná kvalitní zdravotní péče".

Petice je konkrétně proti snižování veřejných výdajů na zdravotnictví, zbytečně drahým lékům či dlouhému cestování k lékaři a do nemocnice.

Podle komory i odborů ministr Leoš Heger (TOP 09) omezuje svými zákony a vyhláškami dostupnost, kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Příjmy od pojišťoven podle vyhlášky prý klesnou. Komora chystá ústavní stížnost.

Výběr pojistného roste, ale platby pojišťoven za péči klesají

Podle propočtu komory i odborářů výběr pojistného roste, platby zdravotních pojišťoven za péči ale klesají. Ve zdravotnictví chybějí peníze a projeví se to na zhoršení dostupnosti a kvality péče, varují.

Podle zprávy projednané vládou ale stoupnou letos výdaje zdravotních pojišťoven o 1,5 procenta na 230,849 miliardy korun.

Žitníková dodala, že pokračuje práce krizového štábu, který vytvořily loni odbory s nemocnicemi a organizacemi pacientů, aby zabránily chystanému zrušení 10.000 nemocničních lůžek. Štáb dosáhl toho, že pojišťovny od svých plánů ustoupily a daly nové smlouvy všem nemocnicím.

Nemocnice mají smlouvy, ale nedostanou dostatek peněz. Lůžka se budou rušit stejně

Odbory nyní chtějí podle Žitníkové připomenout, že situace nemocnic je opět kritická. Smlouvy sice mají, nedostanou ale od pojišťoven dost peněz, takže stejně budou muset část lůžek zrušit.

Zdravotnické odbory zveřejní ve čtvrtek také svá zjištění z nemocnic ohledně platů. "V krajích zatím je to v pořádku, ve fakultních nemocnicích to ale vypadá, že někde by mohli o loňské navýšení přijít," shrnula.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…