Protestní iniciativy „nemluví“ s Holešovskou výzvou

14.04.2012 13:44

V dubnu budou probíhat protesty proti vládě. V neděli dojde na další „lidové bouře“ pod vedení Holešovské výzvy. O necelý týden později budou v Praze demonstrovat odboráři a na konci měsíce bude pražský Klárov okupovat hnutí Skutečná demokracie s akcí Occupy Prague. Protestní iniciativy se ale vzájemně nepodporují, a jejich snažení proto nemá takový účinek. Napsal server Českápozice.cz.

Protestní iniciativy „nemluví“ s Holešovskou výzvou
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Jeden ze zakladatelů Holešovské výzvy Slávek Popelka

Nedělní protest Holešovské výzvy ostatní iniciativy nijak neinzerují a ani nepodporují. Například tisková mluvčí ProAlt Tereza Stöckelová řekla, že nedělní akci její organizace nepodpoří, protože je s Holešovskou výzvou obtížná domluva. Navíc ProAlt nesouhlasí s některými požadavky výzvy, třeba se zrušením politických stran. Stöckelová ale doplnila, že ProAlt nebude proti výzvě nijak zasahovat.

Podporují nás lidé, na které doléhá tíživá situace v této zemi

Lídr Holešovské výzvy Jaroslav „Slávek“ Popelka řekl Česképozici.cz, že jeho seskupení spolupracuje s desítkou iniciativ. Jedná se například o Oponu, Čas na změnu, Svaz pacientů či Iniciativu za demisi vlády. Dodal ale, že se jedná o jednotlivce.

„Nezaměřujeme se cíleně na lidi z vedení iniciativ či z odborů. Nejvíce nás podporují lidé, na které doléhá tíživá situace v této zemi – lidé zadlužení, lidé bez práce. Ale už se přidávají i lidé ze středních vrstev, podnikatelé. Poptávka po změně poměrů v České republice sílí,“ vysvětlil Popelka.

Holešovská výzva už údajně začala jednat s odbory o užší spolupráci. Chce tak částečně napravit poněkud rozmělněné protestní akce. Popelka také řekl, že má pocit, jakoby se chtěly odbory svézt na vlně, kterou zvedla právě výzva.

Pryč s politiky, kvůli kterým se státu vede špatně

Iniciativa Popelky chce odstranit současné politiky, kvůli kterým se České republice špatně vede. Nejlepší by prý bylo zrušit pětiprocentní klauzuli a zabránit velkým stranám, aby do volební kampaně dávali desítky až stovky milionů.

„Hranice by se měla snížit třeba na jedno procento, nebo i eventuelně odstranit, proč ne. Je to psychologická bariéra, která občanům brání volit nové strany. Když mluvíte o chaosu, pořád by to bylo lepší než to, co dnes dělají politické strany – rozkrádají tuto zem. Něco musíme udělat, musíme zabránit obrovskému rozkrádání,“ vyzývá Popelka v rozhovoru s Českoupozicí.cz.

Řešením jsou nové nezávislé osobnosti

Holešovská výzva by si v politice přála nové lidi, nejlépe nezávislé osobnosti. Nechce proto podporovat žádné parlamentní strany ani jiná politická uskupení. Situace podle Popelky spěje ke zrušení konceptu politických stran.

„Něco naznačil Island, ale je otázka, jestli to u nás půjde tímto způsobem. Nějaká cesta se najít musí. Ta forma už pro mě není tak rozhodující. Důležité je, aby lidé, kteří škodí, odešli,“ řekl na konci rozhovoru.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…