Proti "Czechii" se na vládě postavila jako jediná Šlechtová

02.05.2016 18:51

Vláda podpořila záměr používat v zahraničí pro označení České republiky překlady názvu Česko, v angličtině Czechia. Po jednání kabinetu to řekla novinářům ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), která je už od zveřejnění záměru jeho hlavní oponentkou. Z ministrů Šlechtová jediná hlasovala proti, ministerstvo zahraničí podle ní nevypořádalo připomínky jejího resortu.

Proti "Czechii" se na vládě postavila jako jediná Šlechtová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Záměr zapsat do příslušných databází OSN překlady jednoslovného názvu zveřejnil v polovině dubna ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) po schůzce vrcholných představitelů země na Pražském hradě. Šlechtové se úmysl nelíbil, mimo jiné kvůli zavedené značce Czech Republic – Land of Stories, užívané v propagaci země v cizině.

Ministerstvo zahraničí dnes informovalo vládu o plánu připojit do databází OSN zkrácenou geografickou verzi názvu spolu s překlady do angličtiny, francouzštiny, arabštiny, čínštiny, ruštiny a španělštiny. „Tento materiál vláda vzala na vědomí, já jsem jediná byla proti, protože nesouhlasím ani s postupem, ani s vypořádáním, protože žádná z našich asi dvaceti připomínek nebyla vypořádána,“ uvedla Šlechtová.

Jednou ze zásadních připomínek podle Šlechtové je, že zavedení překladu není třeba a neproběhla o něm veřejná debata. „Občané se o tom dozvěděli stejně jako já z médií,“ uvedla. Ministerstvo pro místní rozvoj jako „gestor cestovního ruchu“ o záměru mělo být informováno, dodala Šlechtová. „Takto se domnívám, že by vláda neměla fungovat,“ řekla.

Oficiální jednoslovný název Česko (Czechia) nemá nahradit název Česká republika, bude jen jeho kratší alternativou. „Záleží vždy na daném subjektu, zda se rozhodne užívat delší verzi, nebo kratší verzi,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí. Krátký název se hodí podle ministerstva hlavně tam, kde není třeba používat formální označení, například při sportovních událostech nebo pro marketingové účely.

Šlechtová dříve namítala, že na vytvoření aktuální komunikační značky bylo v letech 2013–2015 vynaloženo zhruba 1,1 miliardy korun, a navrhla o názvu země hlasovat v referendu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: fib

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

17:33 Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění ko…