Proti povodním v Praze není chráněn Sedlec, Lipence a Lahovice

29.07.2012 14:12

Proti povodním v hlavním městě zřejmě nikdy nebudou ochráněny části Lahovic, Lahoviček, Lipenců, Sedlece, Podhoří a Troji. Vybudování protipovodňové ochrany v těchto lokalitách by podle Prahy stálo nepoměrně více než škody, které by velká voda napáchala. ČTK to řekl ředitel magistrátního odboru krizového řízení Petr Beran. Většina oblastí, která by mohla být velkou vodou ohrožena, ale chráněna je. Podle Berana jsou protipovodňová opatření v metropoli téměř hotova, zbývá dokončit a zkolaudovat stěnu ve Velké Chuchli.

Proti povodním v Praze není chráněn Sedlec, Lipence a Lahovice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rozvodněná řeka, ilustrační foto

V oblasti Lahovic a Lahoviček, které leží u soutoku Berounky s Vltavou, Praha po povodních nabídla lidem odkup jejich domů. S vybudováním ochrany se tam nepočítá, naopak oblast je považována za rozlivovou zónu. "O lidi by bylo ale v případě povodní postaráno, jsou vypracovány přesné evakuační plány, je připraveno náhradní ubytování," řekl ČTK Beran. "To samé je na severu v okolí Sedlece. Tam by šly náklady na protipovodňová opatření do stamilionů korun, přitom je tam pár domů," konstatoval Beran.

OutStreamVideoPlayer

Proti povodním se Praha brání od roku 1997

V Lipencích a Dolních Černošicích, které už jsou ale ve Středočeském kraji, by velká voda zaplavila především přístupové cesty. Praha proto v budoucnu podle Berana uvažuje o tom, že silnici vyvýšila a tím vytvořila přirozenou hráz.

Protipovodňová opatření v Praze jsou připravena na takovou výšku hladiny Vltavy, jako byla před deseti lety, s rezervou 30 centimetrů. Opatření tvoří zemní valy, betonové stěny a mobilní hrazení. Celková délka bude po dokončení 19,255 kilometru, z toho 6,925 činí mobilní hráze. Část protipovodňové ochrany byla podle Berana vybudována také na kanalizaci. Je možné ji uzavřít tak, aby voda do města netekla právě prostřednictvím kanálů. To, co by do kanalizace teklo seshora, by se odčerpávalo pomocí velkokapacitních čerpadel.

Protipovodňový systém se v Praze začal připravovat v roce 1997. Při povodni před deseti lety byly hotovy zábrany v úseku zhruba od Žofína po nemocnici Na Františku. Voda ale i přesto do těchto míst tekla kanalizací. Záplavy ve městě napáchaly škody za zhruba 27 miliard korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Další rozbuška kolem Českého rozhlasu. O práci přišel známý hudební kritik. Hřebejk a další už vidí rudě

14:05 Další rozbuška kolem Českého rozhlasu. O práci přišel známý hudební kritik. Hřebejk a další už vidí rudě

Uskupení Milion chvilek pro demokracii se smutkem oznámilo, že Český rozhlas ukončil spolupráci s je…