Protikorupčníci píší premiérovi: Kandidát ČSSD na šéfa vyšetřovací komise k D47 je ve střetu zájmů

06.02.2015 12:55

Žhavý kandidát na post předsedy sněmovní vyšetřovací komise k předražené dálnici D47, poslanec ČSSD Jan Birke, je možná ve střetu zájmů. Podle pátečního Práva na to upozorňují zástupci iniciativ Vraťte nám stát a Veřejnost proti korupci.

Protikorupčníci píší premiérovi: Kandidát ČSSD na šéfa vyšetřovací komise k D47 je ve střetu zájmů
Foto: red
Popisek: Jan Birke, ČSSD
reklama

Ti zaslali premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a také všem poslancům otevřený dopis, ve kterém upozorňují na možný střet zájmů. Dopis podepsali například bývalá politička Hana Marvanová nebo Jan Štern, bývalý náměstek na ministerstvu spravedlnosti.

Předsedu vyšetřovací komise se zákonodárcům zatím zvolit nepodařilo. Nicméně v poslední volbě 23. ledna dostal Birke nejvíc hlasů.

„O střetu zájmů Jana Birkeho nelze pochybovat. Je totiž ve zřejmém zájmu lidí se zásadním vlivem na ČSSD, aby věc dopadla v neprospěch státu a ve prospěch stavebních firem,“ napsali aktivisté poslancům.

Podle autorů dopisu jak Bohuslav Sobotka, tak i jeho přítel Radek Pokorný a poslanec Jan Birke mají společnou historii účasti na pochybné privatizaci Sokolovské uhelné, kterou Bohuslav Sobotka zaštiťoval coby ministr financí. „Radek Pokorný v rámci ní působil jako právní poradce na straně kupující, a Jan Birke působil v orgánech Sokolovské uhelné,“ píší aktivisté s tím, že Radek Pokorný je právním zástupcem firmy Eurovia a dalších stavebních společností, které jsou ve sporu se státem kvůli nekvalitní stavbě dálnice D 47.

Premiér slova aktivistů odmítl s tím, že jejich argumenty pokládá za věcně chybné. Poukázal na to, že v době výstavby dálnice D47 byla ČSSD v opozici, a tak prý nemůže být spojována s řízením ministerstva dopravy za vlády, v níž byly pravicové strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…