Protikorupčník Ondráčka se těší na senzaci, která přijde po Rittigovi. Může prý dojít i na politiky

14. 2. 2014 21:27

Šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka přivítal obvinění podnikatele Ivo Rittiga a spol. Nemyslí si ale, že nynější zatýkání souvisí s kauzou „Nagyová“. V Hyde parku ČT také přiznal, že bývalé estébáky nepovažuje za hrozbu pro stát.

Protikorupčník Ondráčka se těší na senzaci, která přijde po Rittigovi. Může prý dojít i na politiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Je skvělé, že policie a státní zástupci konečně včera Rittiga a spol. zadrželi. Nešlo jenom o jízdenky, ale o celou řadu dalších zakázek. Já jsem moc rád, že se vyšetřovatelé konečně dostali od bílých koní ke skutečným hybatelům,“ prohlásil uspokojeně.

Rozsáhlá zločinecká síť

Obává se ale, aby Rittig neuprchl za hranice. „Já si myslím, že riziko útěku tu existuje. Ještě když mají celou řadu kont v zahraničí. Na druhou stranu je třeba říci, že pan Rittig už si zažil své rozsudky. Třeba i z 80. let. Já ale doufám, že k tomu nedojde. Otázka je v případě těch dalších obviněných, protože ti mají úplně stejný důvod, aby se trestnímu řízení vyhnuli,“ myslí si Ondráčka.

Podle něho je kolem Rittiga rozsáhlá zločinecká síť. „Byla to velká síť. Dá se dohledat trestnost u velké části lidí. Hlavou té chobotnice je Rittig,“ uvedl. Odpovědnost by ale měli nést i pražští politici, a to vzhledem k tomu, že dopravní podnik je městskou firmou. „Možná je to ta senzace, co ještě přijde,“ řekl s narážkou na možné zatýkání v politické sféře.

Proč se nestal ministrem?

Pochvaluje si také, že státní zastupitelství dosáhlo větší nezávislosti. „Já jsem rád, že dnes státní zastupitelství funguje nezávisleji. Myslím si, že se to odšpuntovalo. Tyto kauzy ale ukázaly potřebu specializace státních zástupců. Potřebujete perfektní mezinárodní kontakty, musíte umět používat technické prostředky atd.,“ vyjmenovával své důvody.

Nakonec prozradil, že se nestal ministrem vnitra v nové vládě proto, že se ho někteří lidé bojí. „ČSSD trvala na tom, že chce Ministerstvo vnitra pro sebe. Ale to je relativně v pohodě, protože strany si ty resorty musí nějak rozdělit. Cítil jsem, že pro řadu lidí bych byl vnímán jako naprosto nečitelný element, od kterého se dá čekat cokoli. Myslím si, že to některé skupiny vyděsilo,“ dodal Ondráčka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pašeračka Tereza si myslela, že kurvením bude bezpracně bohatá, řekl PL Schwarzenberg. Jako „nesčetné české holky“

14:40 Pašeračka Tereza si myslela, že kurvením bude bezpracně bohatá, řekl PL Schwarzenberg. Jako „nesčetné české holky“

Karel Schwarzenberg se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil k případu Češky, kterou v Pákistánu za pašov…